Реклама
Вирално

Неколку преубави места во Грција што се поевтини од Халкидики, а кои МАКЕДОНСКИТЕ туристи се уште не ги откриле (фото)

Реклама

Речиси и да нема човек во Македонија кој не пошол на одмор во Грција која е синоним за летување не само за нас туку и за нашите соседи.

Совршената мешавина на влијанието на Балканот и Медитеранот јa прават оваа земја соврѓшено место за одмор, а денес ќе се потрудиме да ви откриеме неколку егзотични краеви и убави места за истражување.

Маркетинг

За едно поинакво искуство досега, за оние кои веќе ја посетиле Грција.

Прекрасните места како Миконос и Санторини се чест изгор на туристите, но сепак местата кои се подзаскриени и не толку рекламирани кријат вистинска убавина.

Маркетинг

Еден од предлозите е да го посетите Пелопонез, а за да ги почуствувате вистинските убавини на ова место е да одите со сопствен автомобил или да изнајмите.

Ако сте љубители на диви плажи, историски локалитети, тивко и мирно место Пелопонез е место за вас.

Овој полуостров е навистина огромен и секој негов дел е посебна приказна, и навистина е невозможно да се посети сѐ за десет дена, па затоа не треба ни да се обидувате. Туристичкиот фокус, сепак, е ставен на областа околу Атина, а станува збор за градовите Нафлио и Лутраки и градовите што ги опкружуваат. Можете да планирате посета на прекрасната Атина, што е навистина реткост – да комбинирате летен годишен одмор со обиколка на метропола .

Дајте му предност на Нафплио пред Лутраки, иако е многу веројатно дека агенцијата ќе ви понуди друга опција.

Нафплио е гратче како од соништата во кој е испреплетено влијанието на Венецијанците, Турците и, се разбира, Грците, така што поголемиот дел од времето ќе имате впечаток дека сте влегле во временска машина, и тесните улички, три тврдини, мали, привлечени ресторани и кафулиња, шарени мермери освојуваат на прв поглед.

Лутраки, од друга страна, е урбано и модерно место за средби, што на прв поглед не е толку привлечно како Нефплио, но можеби е попрактично и подобро позиционирано – повеќето плажи кои вреди да се посетат се наоѓаат во близина на него.

Ако се решите да летувате на Лутраки еве предлог за неколку во близина.

Плажа Каратона

Плажата Каратона е урбана, голема, со добра вода и многу барови, и ако сте вредни и се искачите на блиските ридови, ќе најдете совршено тивко, фотогенично место со целосно бела црква и спектакуларен поглед.

Езерото Вулиагмени

* Езерото Вулиагмени – тоа е езеро со морска вода. Ова е пријатна, тесна, мала плажа со тиркизна чиста вода, сместена помеѓу огромни ридови и среде огромна бујна вегетација.

Страва плажа

Прекрасна плажа – Дива, тивка и со камења, и како што е случај со повеќето плажи тука – за спектакуларни сцени треба да го посетите сето тоа, да се искачите и да го истражите.

Плажа со остатоци од храмот посветен на божицата Хери

Плажа на остатоците од храмот посветен на божицата Хари – се сончате и се бањате, а зад вас остатоци од антички храм … Ова навистина постои и е потполно бесплатно! Автентично и убаво искуство, но без сенка и многу мала.

Врачати плажа

Ова е омилена плажа на Атињаните, па затоа изгледа – опуштено, модерно, со фенси кафулиња и барови, а водата е многу убава и тиркизно сина.

Коринтскиот канал е неизбежна станица на Пелопонез

Нешто што мора да го видите и целосно е бесплатно, е Коринтскиот канал, а во непосредна близина е античкиот Коринт: тогаш тука е познатиот антички град Епидаур, но и импозантниот храм на Микените, Херинот и Зевс во Олимпија, средновековниот градот Мистра, античката Спарта …

Накратко – ако сте авантурист, го сакате пејзажот проткаен со долга и бурна историја, но исто така го сакате меракот и уживањето во дивите плажи скриени од народот и помпа – правецот кон Пелопонез!

„Санторини за сиромашни“

Постои еден остров кој многу наликува на Санторини и кој се наоѓа во истата егзотична островска група Киклади, со златни плажи, долни богати со маслинки и лозја, бели куќички, поплочени улички со камен, тераси од кои ви се смешкаат саксии со цвеќиња. Во прашање е островот Парос.

Парос е омиленото летувалиште на Грците. Познат е уште и како „Санторини за сиромашни“ бидејќи има далеку попристојни цени, а нуди речиси идентично опкружување и морска идила каква ретко на друго место може да се сретне. Главен град е шармантната Парикија кој нуди богата угостителска понуда и одличен ноќен живот, а во неговата непосредна близина се бројни магични плажи за кои некои веат дека се едни од најубавите во цела Грција.

Не треба да се грижите и доколку Парос е мало место за вашите апетити – се наоѓа во центарот на Кикладите опкружен со бројни острови кои се лесно достапни – па можете да видите барем на кратко, Антипарос, Самос, Миконос….

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button