Наставничка и нејзината малолетна ќерка се меѓу жpтвите во СООБРАЌАЈНАТА НECРЕЌА – девојчето било 9-то одделение

Најмалку 46 лица, меѓу кои 12 деца, за-гинаа кога автобус со македонски регистарски таблички се запали на автопат во западна Бугарија.

Утринава Македонија ја разбуди стpaшна вест која ја потресе цела Европа.

Автобус во кој патувале 52 лица, најголем дел од нив македонски државјани, изгубил контрола и излетал од патот, па се запалил.

Меѓу заги-натите има и 12 деца, а преживеале само 7 лица кои во моментов се наоѓаат во болница во Бугарија.

Страшна атмосфера владее во скопското селото Студеничани од каде се најмалку 20 од жртв-ите во неcpеќата.

Меѓу заги-натите е учителка по македонски јазик од Основното училиште Наим Фрашери заедно со својата малолетна ќерка која била 9-то одделение, а Општината во нecреќата го загуби и матичарот, вработен во Управата за водење матични книги при Подрачната единица на Министерството за правда.

Нивните сограѓани за „360 степени“ со тага и солзи во очите раскажуваат како ја дознаел веста за нecреќата, па поради голема жал ја прекинале наставата.

„Околу 6:30 часот на Фејсбук прочитав за не-среќата, но првично не знаевме кој загинал. Околу 10 часот дојде директорот на училиштето со список што го добил на жр-тви во не-среќата и тогаш прочитавме дека меѓу нив е нашата колешка со нејзината ќерка. Меѓу учениците има нивни роднини и пријатели и од преголема вознемиреност ја прекинавме наставата“ раскажала една од наставничките.

Секретарот на општината како и многу други изрази сочувство до семејствата и порача дека ова се многу тешки моменти.

Неколку од патниците имаа среќа да ја преживеат не-среќата.

Љуљзим Сулејмани од Прешево и неговата вереница од Куманово успеале да се спасат.

Тие и двајцата се во болница во Софија и се меѓу седумте пpeживеани во стpaшната сообраќајна нe-cpeќа.

Министерот за здравство Венко Филипче утринава замина за Софија и информираше дека ги посети преживеаните во неcpеќата и сите се надвор од животна опа-сност.

Владата на Македонија донесе одлука да се прогласи тридневна жалост, додека пак во бугарската влада донесе одлука со која 24 ноември 2021 година е прогласен за Ден на национална жалост.

(Visited 218 times, 1 visits today)