Направете чај од дршките од цреша и пијте го секој ден: Еве што ќе се случи со вас!

Ги решава проблемите со мочниот меур и бубрезите.

 

Омилен мајско овошје – цреши, ја започна својата сезона и веќе ги уживаме првите сочни плодови.

Сепак, сите ги фрламе нивните стебленца, не сфаќајќи колку се силни нивните лековити својства! Имено, стебленцата од цреши е многу добра за бубрезите и уринарниот тракт, а тие можат да помогнат и со песок и камења во бубрег.

Подготовката е многу едноставна, но бара стебленцата добро да се исуши на сонце, а потоа грст стебленца се потопуваат и варат во литар вода.Покриената течност треба да отстои еден час, а потоа да се процеди.

Пијте 3-4 пати на ден. Можете да го засладите чајот со мед.

 

 

Facebook Comments
(Visited 96 times, 1 visits today)