Музичари од Палестина во разруништениот дел од Газа одржаа протестен концерт за Евросонг

Палестинските музичари одржаа концерт во уништениот дел од Газа како алтернатива на раскошната конкуренција на Евросонг, која моментално се одржува во Тел Авив.

Палестинскиот настан се одржа на рушевините на зградата што израелските авиони ги уништија за време на неодамнешната ескалација на конфликтот меѓу израелските војници и палестинските милитанти во Газа.

„Евровизискиот фестивал на којшто е домаќин на Израел е само димензија за брутални прекршувања на правата на Палестинците”, рече еден од организаторите, Камел Мусалам.

Тие велат дека Израел сака да го измами светот

Израел сака „да го измами светот и да покаже мирна земја”, Мусалам се обрати пред околу 150 луѓе.

Неколку палестински музички групи учествуваа на концертот. Една од клучните говори беше одржана од страна на мајката на Разан ал-Најџар, 21-годишна медицинска сестра убиена од израелски војници на 1-ви јуни.

Палестинските милитанти отвориле повеќе од 700 ракети во Израел пред речиси една недела, при што загинаа четворица цивили. Израелскиот контра-напад уби 25 Палестинци, од кои десет беа цивили.

Египет и Обединетите нации се согласија да се прекине со судирот, а прекинот стапи на сила во понеделникот минатата недела. Тел Авив ги купи правата за одржување на Евросонг, бидејќи израелската пејачка Нета Барзилаи победи на минатогодишниот натпревар.

Имаше неколку повици за бојкот поради израелскиот третман на Палестина, но ниту еден од учесниците не го повлече своето учество. Полуфиналето беше вчера, а втората вечер е утре, додека големото финале ќе биде во саботата.

Facebook Comments
(Visited 33 times, 1 visits today)