Мојот сопруг ме остави пет дена откако останав пapaлизиpaна и во ИНВAЛИДCКА количка – сега пак сум вљубена и се движам!

Секојдневно одеше на физикални терапии, а шест години по нecpeќата се вљуби во својот тренер Кит Масон (35) со кој буквално – прооди.

Фото: Инстаграм/ Риона Кели

Нејзиниот сопруг со кого беше 14 години ја напушти пет дена откако остана во инвалидска количка и откако докторите во бoлницата и кажале дека најверојатно никогаш повеќе во животот нема да може да оди.

„Откако сопругот ме остави во болница, мојата пријателка Сара ми беше како член на семејството.“

„Се грижеше за моите деца и сите ме поддржуваа за време на закрепнувањето. Во тоа време маж ми беше најпотребен“ истакна Риона на која не и беше лесно да се навикне на животот во инвалидска количка откако остана без сопругот со кого толку години беше во брак и има четири деца.

Фото: Инстаграм/ Риона Кели

„Прв пат кога излегов на улица во инвалидска количка мислев дека сите гледаат во мене. Го мразев тоа и се мразев себеси. Некој да ми дадеше избор, ќе се збогував со својот живот, не сакав да живеам“, изјави таа за „The Sun“.

Фото: Инстаграм/ Риона Кели

Таа одеше на секојдневни терапии, а по шест години се вљуби во својот тренер Кит Масон и со него буквално – прооди.

„Целото тело го влечев, немав чувство во нозете, но не ме беше гајле. Важно чекорев и тоа ми беше најважно. Во болницата добив сила, успеав да проодам и по четири месеци излегов од болницата. Ми требаа 25 минути за 16 чекори, но тоа го направив за моите деца“, изјави таа.

Фото: Инстаграм/ Риона Кели

Со Кит сме задно веќе 16 месеци, децата потполно го прифаќаат и конечно чувствувам дека го живеам животот што го заслужувам, изјави Риона која сега, по тешките вежби, може дури и да оди сама.

Фото: Инстаграм/ Риона Кели

Таа додава дека конечно среќата и се насмевнала и во љубовта.

Нејзиниот поранешен сопруг Ричард за „The Sun“ откри дека разводот го сакал многу пред да се случи несреќата.

Фото: Инстаграм/ Риона Кели

„Додека беше во болница, ја посетував колку што можев. Морав да се грижам и за децата, да ја чувам куќата и да одам на работа. Со Риона и децата живеев до септември минатата година“, а сега и двајцата продолжуваме понатаму, изјави поранешниот сопруг на Риона.

Фото: Инстаграм/ Риона Кели

Тие имаат четири Лејгана (16), Калеб (11), Изабела (9) и Логан (5) кои ја поддржуваа за време на закрпепнувањето.

Фото: Инстаграм/ Риона Кели

Кога ќе се навратам наназад, имавме беден брак, но изградивме заеднички живот и имавме обврски, вели таа.

Фото: Инстаграм/ Риона Кели

„Тоа беше време кога сопругот ми беше најпотребен“.

По шест недели таа се уште не можеше да ги движи нозете и медицинските лица ја убедија дека можеби никогаш повторно нема да прооди.

Инаку, 37 годишната Риона е од Халифакс, Јоркшир. Таа во март 2015 доживеа мозочен удар заради кој остана парализирана од половината надолу. Како што тврди таа, по само пет дена од престојот во болницата, нејзиниот сопруг одлучил дека нивниот брак е завршен.

Фото: Инстаграм/ Риона Кели

Прилагодувањето на животот во инвалидска количка беше тешко за неа, особено без нејзиниот сопруг. Но за чудо, по многу часови физиотерапија, Риона конечно успеа да ги направи првите чекори на паралелната лента.

Фото: Инстаграм/ Риона Кели

„Го влечев телото и немав чувство во нозете, но не ми беше грижа, одев и сето тоа беше важно“, вели таа.

„Мојот консултант беше многу емотивен, не можеше да поверува дека го направив тоа со помош на стоечка рамка.

Фото: Инстаграм/ Риона Кели

„Секој ден ја градев својата сила и по четири месеци во болница конечно ми беше дозволено да си одам дома.

„Ми требаа 25 минути за да искачам неколку скали и исто толку време да се вратам повторно, но бев решена да го сторам тоа за моите деца“.

Фото: Инстаграм/ Риона Кели

За време на нејзиното закрепнување, Риона ќе го запознае личниот тренер Кит Мејсон (35).

Фото: Инстаграм/ Риона Кели

Откако работеа на физиотерапевтските сесии заедно, ќе се роди љубов помеѓу нив двајцата.

Фото: Инстаграм/ Риона Кели

„Откако доживеав мозочен удар, не само што морав да се справам со парализа, туку морав да се справам и со загубата на мојот партнер со кого бев 14 години.

„По нашите сесии јас и Кит останавме во контакт, тој ме прашуваше како ми е и нашата врска процвета оттаму.

Фото: Инстаграм/ Риона Кели

„Сега сме заедно 11 месеци, на децата навистина им се допаѓа и јас конечно се чувствувам како да го живеам животот што го заслужувам“.

Сега ми треба инвалидска количка само кога одам на долги растојанија, но мојот дом не е адаптиран, па се обидувам да не ја користам, вели оваа храбра жена и мајка која оттогаш заврши два маратони со помош на инвалидската количка и која сега може да оди и сама.

Фото: Инстаграм/ Риона Кели

Фото: Инстаграм/ Риона Кели

Фото: Инстаграм/ Риона Кели

Фото: Инстаграм/ Риона Кели

Фото: Инстаграм/ Риона Кели

Фото: Инстаграм/ Риона Кели

Фото: Инстаграм/ Риона Кели

Фото: Инстаграм/ Риона Кели

Фото: Инстаграм/ Риона Кели

Фото: Инстаграм/ Риона Кели

Фото: Инстаграм/ Риона Кели

Фото: Инстаграм/ Риона Кели

Фото: Инстаграм/ Риона Кели

Фото: Инстаграм/ Риона Кели

Фото: Инстаграм/ Риона Кели

Фото: Инстаграм/ Риона Кели

Фото: Инстаграм/ Риона Кели

Фото: Инстаграм/ Риона Кели

Фото: Инстаграм/ Риона Кели

Фото: Инстаграм/ Риона Кели
(Visited 3.873 times, 1 visits today)