Може ли чајот од магдонос да помогне при слабеење? Еве што велат експертите

На дневна основа, читаме дека има многу видови чаеви кои се препорачуваат за слабеење, а еден на тој список е  и чајот од магдонос.

Некои диети препорачуваат да консумирате чај од магдонос со најмалку еден оброк на ден. Сепак, чајот од магдонос нема да ви ја намали тежината. Неговите благи диуретични својства можат да помогнат да се забрза варењето и да се зголеми самодовербата, но имајте на ум дека само губите вишок вода. Вежбањето и избалансираните оброци самостојно водат до губење на тежината. Секогаш консултирајте се со вашиот лекар како најдобро да се пристапи кон слабеење.

Теоријата.Чајот од магдонос привремено го олеснува слабеењето со тоа што му помага на телото да се ослободи од вишокот вода. Задржувањето на водата може да биде поврзано со предменструален синдром, вишок натриум во исхраната, бременост или одредени лекови. Зеленчук и чаеви помагаат во елиминирање на вишокот течности, според медицинскиот центар на Универзитетот во Мериленд . Иако чајот од магдонос се смета за благ диуретик, прашајте го вашиот лекар пред да го пробате.

ADVERTISEMENT

Дополнителни придобивки.Магдоносот содржи големи количини калиум и витамин А, како и фолат, калциум, витамин Ц и фосфор. Исто така, содржи флавоноид познат како кверцетин. Според медицинскиот центар на Универзитетот во Мериленд, антиоксидантните својства на кверцетинот можат да помогнат во намалувањето на холестеролот и високиот крвен притисок, додека ве штитат од срцеви заболувања и некои видови на рак. Тие исто така можат да помогнат во олеснување на симптомите на алергија.

Алтернативи. Ако не ви се допаѓа вкусот на чајот од магдонос или претпочитате други природни лекови за третман на задржување на водата, експертите од Медицинскиот центар на Универзитетот во Мериленд препорачуваат чај од глуварче или консумирање повеќе ананас, грозје, лиснат зеленчук и аспарагус.

Facebook Comments
(Visited 82 times, 1 visits today)
Loading...