Реклама
TV

Милош Биковиќ поради ВОЈНАТА, Русија-Украина, ја загуби улогата во „Белиот лотос“ од HBO

По оваа одлука на HBO, врие на социјалните мрежи во Србија. Голем број луѓе пишуваат коментари со поддршка за актерот.

Реклама

Еден од најпопуларните српски актери, Милош Биковиќ, требаше да игра во третата сезона на популарната сесрија „Бел лотос“ на HBO, но продукцијата одлучи да го замени за друг актер.

Ова доаѓа по бурната реакција на Украина за тоа Биковиќ да игра во серијата. Оттаму на друштвената мрежа „Икс“ објавиле дека тој е обвинет за геноцид.

Маркетинг

– Милош Биковиќ, српскиот актер, кој ја поддржува Русија од почетокот на инвазијата во полн обем, сега ќе глуми во третата сезона на серијата на HBO „Белиот лотос“. HBO, дали е во ред да се работи со личност која поддржува геноцид и го прекршува меѓународното право? – напишаа во својата објава на мрежата Х.

Биковиќ е мета на критики од Украина поради неговиот професионален ангажман во Русија, а тамошното министерство објави монтирано видео во кое се прикажани делови од неговите филмски улоги и реплики од сценариото со неговите изјави за Русија и потсетување на наградите што ги доби во Москва.и Белград.

 

И актерот даде свој коментар на оваа одлука, тој објави псимена изјава која ја сподели на „стори“ на англиски, српски и руски јазик.

„Израснав во земја разорена од војна. Кога имав 11 години , деноноќно поминував во скривалиште додека ја бомбардираа мојата земја и мојот град. Таков пустош на никого не посакувам.“- целата изјава ви ја пренесуваме интегрално во продолжение.

 

По оваа одлука на HBO, врие на социјалните мрежи во Србија. Голем број луѓе пишуваат коментари со поддршка за актерот.

„Дури сега стануваш голем, со глумата стекна признание, но сега имаш можност да го кажеш своето мислење, став, кој ќе остане вечен белег, како Милош Биковиќ, Србин, човек, индивидуа, гласот на народот гласот на разумот.Исто како што Новак Ѓоковиќ го подели населението на планетата на оние со и оние без разум.Така имаш прекрасна можност јасно да кажеш дека секоја војна е бесмислена, но и да посочиш дека оние кои етикетирајте ги другите, тие лицемери се тие што започнуваат војни. Сте пропуштиле измислена улога, но само ја играте една од најважните улоги, се играте себеси, на вистинската страна на историјата“, пишува Стефан Живковиќ.

Извор Курир.рс

Поврзано

Back to top button