Кој е како ВИОЛИНА, а кој како ТЕЗГАРОШ за ситни пари – овој кандидат Карлеуша сака да го нови на своите настапи!

Мими Јовановска (20) од Македонија викендов го вкрсти микрофонот со Немања Ѓурчевиќ (26) од Крушевац.

ФОТО: Мими Јовановска / Инстаграм

Мими, чиј ментор е Џенан Лончаревиќ, се претстави со песните „Циганка е малена“ и „Катерино Моме“, додека кандидатот на Јелена ги избра песните „Мала“ и „Које си вере неверо моја“.

Немања доби најмногу шест гласа од жирито, додека Мими беше наградена со пет.

ФОТО: Ѕвездите на Гранд / Инстаграм

Јелена истрча кон својот кандидат во прегратка од среќа – Тоа е кандидат, за кој не мора да се грижам, да не се грижам и да се плашам, туку да уживам – рече дивата и додаде дека ќе го земе на секој настап, и Босанецот неуспешно се обидуваше да ја казни Карлеуша, велејќи дека Немања ќе пее на свадби долго време.

– Мала шега, држи се до планот и фати се за работа, Јелена ќе те покани во публиката да и донесеш цвеќе, тоа е нејзиниот манир.

ФОТО: Мими Јовановска / Инстаграм

Мили ги пофали и двајцата кандидати, но исто така објасни зошто не и го дал својот глас на Мими, јас не ти дадов глас затоа што влезе во песната фантастично и кога требаше да гризеш, ти се опушти.

Твојот ментор е еден од најдобрите вокали на Балканот и ако го слушаше, никогаш немаше да го доживееше овој пад, јас тој пад го препознав и морав да ти укажам на тоа.

ФОТО: Мими Јовановска / Инстаграм

За мене таа е како виолина, има глас како виолина, прекрасен кристално јасен глас како инструмент. Кога станува збор за Немања, сакам секој член на жирито да има еден таков кандидат каде што нема страв, нема страв дека ќе даде 300 проценти од себе, тој е нервозен, но тоа не го сопнува – објасни Карлеуша кога Босанецот додаде дека е тезгарош а Јелена го бранеше.

Тој не е тезгарош затоа што не пее како селанец, тој е полн со енергија и гали додека пее и забавува и тоа е поентата на нашата работа. Браво, горда сум на тебе, ќе правиш свадби, но за големи пари и клубови и сали – заклучи таа.

ФОТО: Мими Јовановска / Инстаграм

Инаку во ова музичко шоу многу кандидати ги пеат песните на Ивана Петрес, еве што изјави таа откако го дозна тој податок.

 

ФОТО: Мими Јовановска / Инстаграм

Српската пејачка Ивана Петерс истакна дека не е точно дека од рокенролот и поп музиката, жанровите што ги пее, не можат да заработат доволно пари, иако признава дека ситуацијата не е како што беше.

– Времињата се тешки. Секој од нас се плаши за својата иднина. Не е точно дека не можам да го хранам своето дете, како што мислеа некои. Некако сите се навикнавме на оваа нова нормала.

ФОТО: Ѕвездите на Гранд / Инстаграм

Сега треба да поставиме јасни правила за тоа кои сме и кои не сме. Порано беше убаво да се живее од рокенрол, бидејќи се прилагодивме на нашиот пазар – рече Ивана за „Курир.рс“.

Таа се осврна и на тоа што нејзината ќерка Сара би сакала да прави во иднина.

ФОТО: Ѕвездите на Гранд / Инстаграм

– Тој ги менува интересите и не знае што да прави во животот. Сега таа би сакала да биде режисер. Отсекогаш ја привлекувала уметноста. Таа го наследи својот глас од мене – вели пејачката.

Ивана го коментираше и фактот дека Марија Шерифовиќ ги критикува натпреварувачите кои ги пеат песните на Ивана во „Ѕвездите на Гранд“.

ФОТО: Ѕвездите на Гранд / Инстаграм

– И нејзините песни се тешки. Марија ги критикува натпреварувачите со причина. Таквиот натпревар не може да создаде слика како некој пее. За мене, тоа е повеќе ријалити отколку работа на кариерата и живот на младите.

Некој ќе направи кариера затоа што има став или вокал, а не поради шоу. Мислам дека луѓето треба да пеат што сакаат. Не е важно што ќе им каже некој ако уживале – рече Ивана Питерс за споменатиот медиум.

 

ФОТО: Ѕвездите на Гранд / Инстаграм

 

ФОТО: Ѕвездите на Гранд / Инстаграм

 

ФОТО: Ѕвездите на Гранд / Инстаграм

 

ФОТО: Ѕвездите на Гранд / Инстаграм

 

ФОТО: Ѕвездите на Гранд / Инстаграм

 

ФОТО: Ѕвездите на Гранд / Инстаграм

 

ФОТО: Ѕвездите на Гранд / Инстаграм
(Visited 13 times, 1 visits today)