Реклама
TV

Која е убавата актерка што ја игра ЈОВАНКА во турската серија „БАЛКАНСКА ПРИКАЗНА“?

Мерих е 24 годишна девојка и важи за една од најубавите жени во Турција.

Реклама

Убавата Турчинка Мерих Озтурк е актерката која ја игра улогата на Јованка во популарната серија „Балканска приказна“ која се прикажува на Сител ТВ.

 

Маркетинг

Мерих е 24 годишна девојка и важи за една од најубавите жени во Турција.

 

Маркетинг

 

Покрај тоа што е глумица таа е и модел, а во 2018 година ја добила наградата за Најдобар модел на Турција.

Во Македонија нејзината популарност се вивна со ТВ серијата „Балкански Ниниси“ (Балканска приказна). Мерих одлично ја игра улогата на Маекдонка, односно, главниот лик Јованка. Серијата го привлече вниманието поради тоа што се целиот филм е снимен во Скопје.

Станува збор за љубовна приказна помеѓу Македонка и Турчин кои живеат од двете страни на Вардар.

Серијата претходно се емитуваше на ТРТ 1 во периодот од 2022 до 2023 година.

Мерих е родена на 28 декември 1999 година во Дузце, како ќерка на татко Абхазиец од Дузце и мајка од Архави. Уште од најрана возраст се интерсирала за глумата. Па така уште на шест години почнала да учествува во некои преокти за актерство и била дел од ТВ програми во кои глумела уште како дете.

На 16-годишна возраст за прв пат учествувала на натпреварот за најдобар модел и стана финалистка.

Таа се појавува во рекламата на Ливерпул Викторија емитувана во Англија. Оваа девојка за кратко време станува популарна во својата земја и пошироко и откако го играше ликот Гунеј во научно-фантастичната серија Börü 2039, емитувана на BluTV.

 

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button