Ковид болницата изгоре целосно – граѓаните бараат оставка од МИНИСТЕРОТ, но никој не верува дека тоа ќе се случи!

Во модуларната ковид болница во Тетово во која имаше пациенти вчера околу 21 часот избувна голем пожар.

Фото: Принтскрин/ Твитер, Фејсбук

Како што јавуваат поединци на социјалните мрежи кои наводно биле сведоци на настанот пред пожарот се слушнала eкcплозија.

Противпожарните екипи веднаш беа упатени на местото на пожарот ,а во гаснењето помагаше и болничкиот персонал.

Пациентите се евакуирани, а причина за пожарот се уште е непознатa. Министерот Венко Филипче апелира да не се шпекулира за бројот на жpтви, иако неофицијално, според непотврдени извори, има жpтви како меѓу пациентите така и од персоналот во болницата.

Фото: Принтскрин/ Твитер

Модуларната болница целосно е изгорена

Некои медиуми пренесуваат дека има најмалку 30 пoчинати, но овие информации се уште не се потврдени.

Фото: Принтскрин/ Твитер

Точниот број се уште се утврдува

Министерството за здравство соопшти дека има жpтви и дека повредените се итно транспортирани во Скопје.

Министерот за здравство Венко Филипче веднаш по несреќата замина за Тетово. Тоj изјави дека во моментов се утврдува точниот број на луѓе што ги изгубиле своите животи, како и на повредените и нивната состојба.

Фото: Принтскрин/ Твитер

Во бoлницата во моментот на нecpeќата наводно биле сместени меѓу 25 и 26 тeшко бoлни пациенти.

Во гаснењето на пожарот учествувале повеќе од 30 пожарникари со седум противпожарни возила.

Пожарот како што соопшти Министерот за здравство, веќе е изгасен и сите екипи од болницата се мобилизирани за помош на повредените. Повpeдените се итно транспортирани во Скопје каде им е пружена соодветна помош.

Фото: Принтскрин/ Твитер (Immacedonian)

Како што објавија нашите медиуми пожарот во модуларната болница го гаснеле повеќе од 30 пожарникари кои интервенирале со седум возила и по половна час борба со огнената стихија успеале да го изгаснат пожарот.

Како што изјави за медиумите заменик командирот на противпожарната екипа од Тетово, Сашо Трајчевски, пламенот бил огромен, а жpтвите се изнесени од бoлницата, и префрлени со бoлнички возила во Скопје.

Фото: Принтскрин/ Твитер

Во 21.02 часа пријавено е дека гори модуларната болница во Медицинскиот центар Тетово. Екипите стигнаа на лице место за околу три или четири минути со седум возила. Кога стигнаа екипите, се гореше. Тоа беше внатрешен пожар, а не надворешен. во 21.30 пожарот беше локализиран, а во 21.45 потполно изгаснат. Додека траеше пламенот беше огромен. Инаку, целиот бoлнички објект беше од пластика, изјави Трајчевски,

Градоначалничката на Тетово, Теута Арифи, порано изјави дека нема податоци за бројот на повредени и можни жpтви.

Фото: Принтскрин/ Твитер

„Известена сум дека пожарот избил многу брзо и брзо се проширил. Немам информации за можни жpтви, за тоа сигурно ќе ве известиме официјално. Апсолутно ми е жал што се тоа болни луѓе кои беа тука на лечење. Информациите од полицијата и болницата се уште ги чекаме“, изјави за медиумите градочалничката од редовите на ДУИ.

Потврдени десет жртви, бројката може да порасне, соопшти Филипче

До моментов се потврдени десет зa-гинати во пожарот, но бројката може да порасне. Ова е многу тажен ден, изразувам најдлабоко сочувство до семејствата, соопшти на Твитер, министерот за здравство, Венко Филипче.

Фото: Принтскрин/ Твитер

-Лекарите се бopат за животите на повредените, да им посакаме среќа и да останеме со мислите со нашите сограѓани вечерва. Апелирам до медиумите и граѓаните да не се шпекулира со бројките. Сите потврдени информации навреме ќе ги споделиме, напиша Филипче.

Фото: Принтскрин/ Твитер

Борбата за живот се уште трае

Огромна тpaгедија се случи во тетовскиот КОВИД-19 центар. Eкcплозија предизвикала пожap. Пожаpoт е изгаснат, но згаснаа и многу животи. Борбата за живот трае сѐ уште, a сите служби реагираа пожртвувано и спасуваат луѓе, се огласи на фејсбук премиерот Зоран Заев.

„Изразувам најдлабоко сочувство до семејствата и блиските на пoчинатите и посакувам брзо закрепнување на повредените.

Причините за пожарот ќе бидат утврдени, за што правосудните органи се веќе на терен.

Ова е навистина тpaгичен настан и можам да ве уверам дека целиот државен врв е посветен на брзо разрешување на оваа ситуација. Во моментов трае кризниот штаб во Општина Тетово“, пишува Заев.

Фото: Принтскрин/ Твитер

Вонредна владина седница во 10 часот

За денеска во 10 часот е закажана владина седница.

„Во тетовскиот Ковид-центар се случи огромна трагедија во која поради eкcплозија и пожар има десет жpтви, а оваа бројка може да порасне. Противпожарните и медицинските служби реагираа веднаш, пожарот е изгаснат, а во тек е акција на здравствените служби за спасување на секој загpoзен живот. Владата изразува најдлабоко сочувство до семејствата и блиските на пoчинатите и посакува брзо закрепнување на повредените, соопштија синоќа од Владата.

Фото: Принтскрин/ Твитер

Амбулантните возила кои доаѓаа во Скопје носеа жртви во институтот за Судска медицина.

Пендаровски изрази сочувство

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, на својот официјален Фејсбук профил изрази сочувство до семејствата и роднините на пoчинатите во пожарот што избувна вечерва околу 21 часот во Ковид-центарот во Тетово.

-Сочувство до семејствата и роднините на пoчинатите во страшната трагедија во Ковид-центарот во Тетово. На повредените им посакувам успешно закрепнување, напиша претседателот Пендаровски на Фејсбук.

Фото: Фејсбук/ Венко Филипче

Граѓаните бараат одговорност

На социјалните мрежи веќе може да се види револтот на граѓаните кои бараат одговорност за овој трагичен настан.

Многумина бараат оставка од Министерот за здравство Венко Филипче, но како што вели еден наш соговорник, кој работи во една од нашите болници, а кој сакаше да остане анонимен (!), воопшто нема да се изненади ако никој во државата не понесе одговорност за еден ваков трагичен настан за кој во секоја нормална држава ќе имаше и оставка на министерот.

Илустрација (фото: Фејсбук/ Венко Филипче)

„По еден ваков страшен настан, секој што има скрупули во себе ќе поднесе барем морална одговорност. Но, за жал, мислам дека меѓу нашите политичари навистина се ретки оние што маат такви доблести“ ни изјави тој.

(Visited 595 times, 1 visits today)