Кашлицата се смирува за МИГ: Природен сируп со ДВЕ состојки – веднаш ќе ги исфрлите сите вируси од телото! (РЕЦЕПТ)

Овој природен лек ја смирува кашлицата, течење на носот, болки во грлото и ги смирува симптомите на многу други воспалителни состојби, кромидот е многу хранлива и здрава храна.

mladkromid1

 

Содржи сулфурни соединенија, пектин и глукокинини со антибактериско дејство. Исто така, тој е богат извор на фолна киселина, калциум, фосфор, магнезиум, хром, железо, диетални влакна и јод, кои имаат антиинфламаторни и антивирусни својства. Сепак, составот на кромид, што го прави толку заздравен, е содржината на витамини А, Б1, Б2, ПП, Ц и фитонциди, кои прават моќна комбинација кога станува збор за одбрана на вашето тело.

Витаминот А помага во одржување на правилното функционирање на имунитетниот систем и заедно со витамин Б2 обезбедува правилно функционирање на мукозните мембрани и дишните патишта. Витаминот Ц го зајакнува имунолошкиот одговор на организмот, го скратува времетраењето на настинките и го стимулира растот и ефикасноста на имуните клетки, а исто така го стимулира зголемувањето на количината на интерферон, кој има антивирусно дејство.

Фитоцидите се карактеризираат со силни антибактериски својства, тие го спречуваат развојот и ширењето на вирусот во организмот и успешно се борат дури и со туберкулоза.Серупот од кромид е многу лесен за подготовка, е ефтин, здрав и може да се даде и кај возрасни и за деца. Се препорачува за кашлица, намалување на слуз (количина на слуз акумулирана во респираторните органи), намалување на телесната температура и други воспалителни процеси, особено на горниот и долниот респираторен тракт. Кромидот, исто така, ја забрзува циркулацијата, што го забрзува потењето и протерувањето на токсините и вирусите од телото.

Рецепт за сируп од кромид:

1 глава од голем кромид

2-3 лажици шеќер или мед

Исечете го кромидот на помали коцки и додадете шеќер или мед. Оставете да отстои покриени неколку часа. По 3-4 часа, исцедете 4-5 мл сируп. Најдобро е да се прави нов сируп секој ден, бидејќи хранливите вредности исчезнуваат од стоењето.

Вие исто така можете да додадете каранфилче мелен лук во сирупот кромид, кој ќе обезбеди дополнителна помош во борбата против вирусите и бактериите. Конзумирајте го сирупот три пати на ден на лажица (5 ml).

 

Facebook Comments
(Visited 159 times, 1 visits today)