Како реагираат познатите во нашата земја откако Русија почна да ја БOMБАРДИРА Украина – едни тагуваат, други се шегуваат?!

Во Украина паѓаат бомби, а на социјалните мрежи секој со свој коментар и свое видување за настаните.

Фото: Инстаграм, принтскрин

По нападите на Русија врз Украина што започнаа ноќта помеѓу средата и четвртокот, реагираа и многу наши познати лица.

И додека во Украина како што јавуваат тамошните медиуми, има жртви и од двете страни, познатите кај нас сочувствуваат со нивните стpaдања. Па така ќерката на поранешниот премиер на Македонија Зоран Заев, Александра Заева, која е позната на социјалните мрежи, на својот Инстаграм профил сподели видео од кое се гледа како стpaдаат украинските граѓани по бомбардирањето на едно населено место.

Фото: Инстаграм/ Александра Заева
Фото: Инстаграм/ Александра Заева
Фото: Инстаграм/ Александра Заева
Фото: Инстаграм/ Александра Заева
Фото: Инстаграм/ Александра Заева
Фото: Инстаграм/ Александра Заева
Фото: Инстаграм/ Александра Заева

Порака објави и Игор Џамбазов, кој сподели:

Интересни се и коментарите што можат да се прочитаат од неговите фанови, од кои јасно се гледа дека јавноста во Македонија е поделена.

Имено, едните се на страна на Украинците, и сочувствуваат со нив додека други потсетуваат дека не треба да се заборават и жpтвите во Доњецк и Лугански, проруските региони каде се војува повеќе од осум години, а за кои жpтви досега речиси никој не ги интересираше.

Фото: Инстаграм/ Игор Џамбазов

Вакви коментари можат да се забележат и под објавата на нашите политичари.

Некои од коментарите на фановите на Џамбазов под неговата објава, прочитајте ги во продолжение:

Фото: Инстаграм/ Игор Џамбазов

Фото: Инстаграм/ Игор Џамбазов

Фото: Инстаграм/ Игор Џамбазов

Фото: Инстаграм/ Игор Џамбазов

Фото: Инстаграм/ Игор Џамбазов

Фото: Инстаграм/ Игор Џамбазов

Еве уште неколку објави на познатите од Македонија во врска со ситуацијата во Украина.

Фото: Инстаграм/ Кристина Арнаудова

Кристина Димитријевска

Фото: Инстаграм/ Тамара Тодевска

Фото: Инстаграм/ Тамара Тодевска

Фото: Инстаграм/ Сузана Гавазова

Фото: Инстаграм/ Александра Заева

 

(Visited 640 times, 1 visits today)