Како и да оди, овде ќе се врати – внукот на Тоше покажа каде и со кој го поминува летото

Лек за тагата која зад себе ја остави единствената нсша ѕвезда, единствениот Тоше Проески, ги зацелува само неговиот внук Кристијан.

Поминаа многу години од неговото прерано заминување од овој свет, но Тоше и понатаму живее во срцата на Македонцоте прелу неговата музика и музичкото богатство кое го остави.

Многу концерти, хитови, настапи…. Тоше беше единствениот кој толку млад, а зад себе имаше импозантна кароера.

Тоше имаше фанови во сите држави од поранешна Југославија, а со неговите песни стана бесмртен во срцата на сите нив.

Тоше живееше за својата публика и за концертите, а најсреќен беше кога беше пред своите бројни обожаватели. На последниот концерт побара од публиката да направат „ѕвездено небо“ со своите мобилни телефони и ги замоли да не дозволат тоа никогаш да се изгаси.

Тој беше единствениот со неверојатен глас и ден денес е ненадминлив. Беше идол на многу генерации, момчињата го имитираа и сакаа да бидат како него, а девојчињата беа вљубени во него.

Негова најголема поддршка беше неговото семејство. Неговите родители секогаш беа во првите редови на неговите концерти.

По неговата см-рт остана само тага и болка.

Негов наследник е неговиот внук Кристијан Ростески, кој уште од мал тргна по стапките на својот вујко.

Тоше го забележа неговиот талент, па сними и дует со Кристијан.

Станува збор за песната „Му Little One“, која се најде на постхумниот албум на Тоше Проески на англиски јазик, „The Hardest Thing“.

Фото: Инстаграм / Кристијан Ристески

Кристијан не сака споредби со својот вујко и сака да стсне автентичен сам по себе со својот талент и глас. Работи вредно и вложива многу труд во својата кариера.

„Споредбите воопшто не ми годат, бидејќи никој не може да го замени вујко ми. Како што веќе ви реков, јас само многу ја сакам музиката“, изјави Критијан своевремено.

Фото: Инстаграм / Кристијан Ристески

Kристијан денес има 22 години и е студент на Факултетот за аудиовизуелни уметности во Скопје. Пред неколку години, му се укажа прилика да соработува со британскиот продуцент и соработник на Тоше, Енди Рајт, па отпатувал во Лондон.

Младиот и талентиран Кристијан одлучи да сними и песна која ќе ја посвети на својот вујко. Станува збор за песната „We are blo od“ што ја сними како посвета на Тоше, пред две години и која веднаш беше прифатњна од публиката.

Фото: Инстаграм / Кристијан Ристески

„Верувам дека дека вујко ми би ми кажал дека песната е многу убава. Најважно е што е во рок стил, кој на него многу му се допаѓаше“, изјави Кристијан по промовирањето на песната.

Тој веќе некое време не живее во Крушево, односно поради студиите се пресели во Скопје.

Фото: Инстаграм / Кристијан Ристески

Не е премногу активен на социјалните мрежи, но понекогаш знае да сподели и некоја фотографија за своите фанови.

Кристијан порасна во вистински убавец и несомнено е дека веќе почна да ги крши женските срца.

Фото: Инстаграм / Кристијан Ристески

Деновиве сепак одлучи да се врати во својот роден крај и да одмори за време на летото.

Дома си е дома.

Фото: Инстаграм / Кристијан Ристески

На Инстаграм сподели фотографија од својот пријател со кој заедно уживаа покрај езерото во Крушево, во кое Крушевчани се капат на лето.

Спас од високите температури и летната жега Кристијан пронајде во Крушево, каде на леро времето е идеално.

Фото: Инстаграм / Кристијан Ристески

Повеќе фотографии од Кристијан погледнете во продолжение:

Фото: Инстаграм / Кристијан Ристески
Фото: Инстаграм / Кристијан Ристески
Фото: Инстаграм / Кристијан Ристески
Фото: Инстаграм / Кристијан Ристески
Фото: Инстаграм / Кристијан Ристески
Фото: Инстаграм / Кристијан Ристески
Фото: Инстаграм / Кристијан Ристески
Фото: Инстаграм / Кристијан Ристески
Фото: Инстаграм / Кристијан Ристески
Фото: Инстаграм / Кристијан Ристески
Фото: Инстаграм / Кристијан Ристески
(Visited 778 times, 1 visits today)