„Имам пострауматски синдром, не можам сама да се бањам “, Деа Ѓурѓевиќ откри со што се соочува 14 месеци по сообраќајката

Презентерката на Пинк ТВ Деа Ѓурѓевиќ, засекогаш во сеќавање ќе и остане 7 февруари 2019 година, кога доживеа сообраќајна незгода, каде што автобус и ја скрши раката откако се лизна од патничкиот автомобил, кој беше вклучен во судирот.

 

Лекарите се бореле за нејзиниот живот долго време, а таа излегла од оваа битка како победник. По 14 месеци напорна борба, таа ги откри последиците од кои и ден денес страда нејзиното тело, без разлика дали наскоро ќе се реализира себе си во улогата на мајка и сопруга на новинарот Младен Мијатовиќ, која беше нејзината најголема поддршка во тешките моменти, што беше одличен тест за нивната љубов.

– Постојано размислував за она што не го кажав, што требаше да го имам. И колку сум зела здраво за готово некои навидум мали работи во животот. Дали некогаш сте се запрашале колку би биле среќени што се разбудив без болка? Што може да прегрнам некого? Што може да направи за себе основните животни потреби? Никој не размислува за тоа и смета дека е нормално. Кога лежев уште, ми беше жал што не очекував, затоа што во тоа време не бев сигурна дека некогаш ќе можам да го сторам тоа повторно. Исто така, поминав многу време со психијатар за да го контролирам посттрауматскиот синдром, но честопати си замислував дека ќе одам повторно, работа и некого ќе гушнам … – изјави Деа за српски Телеграф, наведувајќи што се сменило откако имала операција.

Се смеам повеќе (ако е воопшто можно) и многу помалку се нервирам. Сфаќам дека повеќето незгодни ситуации се решливи, така што нема потреба од стрес. Сепак, мојата попреченост значително го промени мојот живот. Поточно, денот го започнувам со лекови, се обидувам да ја минимизирам болката и научив да живеам со тоа. Секој ден имам терапии и вежби, сега дома на Интернет со физиотерапевт Милан од мојот тим „Физио“, да ги донесам повредените делови од телото барем толку блиску, како пред сообраќајна несреќа, секако, ова најмногу се однесува на раката и соодветната поаѓање – истакна Деа.

– Морам да признаам дека најтешкиот дел за мене е тоа што не можам да се капат, да се облекувам и да јадам сама. Но, кога е најтешко, јас сум најсилна и работам да го сторам тоа што е можно поскоро “, рече презентерката.

Facebook Comments
(Visited 244 times, 1 visits today)