Реклама
Вести

Иван (13) исчезна во Загреб. Полицијата го вклучи НЕНО аларм

Реклама

ПОЛИЦИЈАТА интензивно трага по 13-годишниот Иван Лалиќ, кој исчезна вчера во загрепската населба Ланиште.

Попладнево поради исчезнувањето на Иван полицијата го активираше т.н НЕНО аларм. Овој аларм се користи кога има информации што укажуваат на оправдан страв дека исчезнатото дете е киднапирано и/или неговиот живот и здравје се во непосредна опасност или е изложено на тешка виктимизација

НЕНО е кратенка за Националниот регистар на исчезнати лица, а алармот за граѓаните се активира преку социјалните мрежи.

Маркетинг

Како изгледал тој во моментот на неговото исчезнување?

Според податоците од Националниот регистар на исчезнати лица, Иван Лалиќ е роден во 2010 година, висок е 160 сантиметри, црна коса и кафени очи.

Маркетинг

Во моментот на неговото исчезнување вчера на улицата „Ланиште“ тој носел сини панталони, дрес со натпис „Динамо“ и „Петковиќ“, а носел ранец во темна боја и кафени тениски чевли.

Доколку имате информации за ова лице, ве молиме известете ја најблиската полициска станица или јавете се на 192. Информации можете да испратите и на е-маил адресата: nestali@nestali.hr, велат од полицијата.

Што е NENO аларм?

Хрватската полиција на крајот на 2022 година го стави во функција алармниот систем НЕНО, а тоа е хрватската верзија на она што во САД е познато како „Amber Alert“.

Доколку детето исчезне, МВР ја известува компанијата Мета која иницира предупредување или НЕНО аларм до корисниците на социјалните мрежи Фејсбук и Инстаграм во радиус од 160 километри од местото каде што последен пат било видено детето.

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button