Огласи
Огласи 2
LIFESTYLEВести

Ивана (25) искрено за работата на брод: Заработуваш за стан, но навечер е вистински хаос, сите спијат со сите…

Огласи 3

РАБОТАТА НА БРОД за крстарење стана популарна поради високата заработка.

Сепак, сите што искусиле работа на брод потврдуваат дека приказната има две страни. Ивана Милиќевиќ, 25-годишна студентка од Ниш, во интервју за српски Мондо ги опишала своите искуства, а не сите биле одлични.

Таа вели дека освен пари, работата на брод носи и предизвици, особено за младите девојки кои, како што истакна, често се принудени да се бранат од непристојни понуди, наметливи туристи, колеги под дејство на алкохол, за кои машки- женските врски се единствената забава.

„Ми здосади да работам во Србија надвор од мојата професија и да заработувам малку пари, па решив да ги спакувам куферите и да не се вратам. Бродот ми изгледаше како добра опција за заработка, иако таму слушнав различни искуства“, открива таа. и опиша:

„Кога ги гледам сликите на нашите девојки од Мајами, Бахамите или Карибите, сè ми изгледа идилично, како на филм.

Како да живеат висок живот и многу се забавуваат. Сето тоа изгледаше како добро искуство и можност. Бидејќи се плашам од височина, не „сакав да бидам стјуардеса, туку избрав работа на брод“, вели таа.

Постојано патувала, видела половина свет и заработката била навистина добра. Сепак, работата беше потешка отколку што можеше да замисли, вели оваа девојка.

„Работев во велнес центар, но набрзо сфатив дека покрај работата како масерка и физиотерапевт, ќе морам да работам и многу дополнителни работи, тоа се носење крпи за перење, пеглање и чистење.

Многу колешки добија отказ затоа што го напуштиле работното место за да одат во тоалет пет минути. Кога работите на голем брод, се случува да треба да пешачите 10 минути до местото каде што јадете и така поминуваат сите паузи.

Но, сето тоа е подносливо бидејќи знаете дека со тие пари може да се купи стан за година-две“, вели Ивана Милиќевиќ.

Она за што никој не размислува е фактот дека практично ќе бидете заробени со неколку стотици луѓе. Мора да бидете љубезни со нив и да им служите, вие не сте гостин, но тие се.

„Убаво е што патуваме и што добиваме добра плата, запознавам неверојатни места и луѓе. Тоа го надополнува фактот што спијам во соба без прозорци и што ми се повраќа секогаш кога има големи бури. Кабините се исто така мали, имаат кревети на спрат и мала бања што обично ја делите со ссобата до вашата.

Но, луѓето со кои се зближувате прават да се чувствувате помалку осамени. Сепак, дури и после работа, практично немате каде да бегате“, вели тој. .

“Многу вработени навистина гледаат на крстарењето како забавно, секој спие со секого и по некое време тоа навистина може да ве излуди.

Затоа што сите работат толку напорно, кога работата е завршена, тоа е хаос. За многумина, единствената забавна работа е со кого ќе бидат наредната вечер, Еднаш се случи жена на странец исчезна, а подоцна била пронајдена со неколку мажи во собата.

Ми се чини дека моралот таму не значи ништо, и за туристите и за голем број вработени кои вака се опуштаат, иако тоа всушност не го прават во реалниот живот на копно. „Понекогаш мислам дека сите се таму како во реално шоу“, вели таа.

Имаше и такви кои се заљубија на бродот, иако дома имаа семејства. Тоа се вистински паралелни врски кои траат со години и тоа е нормално за секого.

„Претпоставувам дека луѓето не можат да поднесат да бидат сами и само да работат, па си олеснуваат да издржат година или две на брод. Н

авистина, атмосферата е многу чудна, сите сте постојано во истото простор заедно, што значи јадете во ист ресторан, пиете во исти барови.

 

Секако, има и парови кои остануваат заедно и сето тоа завршува со брак, особено меѓу луѓе од различни земји“, објаснува Ивана.

Маркетинг

Поврзано

Back to top button