За сите пушачи и оние кои се откажале од цигарите: Сокот од овие три билки ќе ви ги исчисти белите дробови

Ако пушите цигара или сте поранешен пушач, вашите бели дробови може да имаат токсини и разни лоши соединенија на цигари.

За да ги исчистите белите дробови, треба да ја направите оваа напивка од три лековити растенија.Чистењето на белите дробови е исто толку важно како и секое друго чистење на вашето тело, особено ако сте пушач или неодамна сте се откажавте. Поточно, вашите бели дробови почнуваат да се регенерираат веднаш штом ќе престанете да пушите.Еве кои билки се и зошто тие се толку лековити: Ѓумбирот е познат зачин кој долго време се користи за лековити својства.

Меѓу другото, помага да се елиминира вишокот слуз од белите дробови. Лукот има антиканцерогени својства и е особено ефикасен во спречувањето на разни респираторни заболувања.Куркума или индиска шафран е преполна со витамини и минерали и содржи супер здрави масни киселини омега 3. Има антивирусни, антибактериски и антиканцерогени својства, затоа обидете се да ја збогатите вашата дневна исхрана со неа.

ADVERTISEMENT

Состојки за пијалоци:

400 гр лук

400 гр мед

2 лажици куркума

рендано парче ѓумбир

1 литар вода

Подготовка:

Исечете го лукот и ѓумбирот. Ставете ги во врела вода и оставете да зоврие. Додадете куркума и намалете ја топлината. Оставете ја смесата да зоврие додека содржината на вода не се намали за половина. Додадете мед и добро измешајте. Процедете ја смесата и ставете го пијалокот во тегла, и кога веќе не е топло во фрижидер, каде треба да се чува постојано.

Facebook Comments
(Visited 214 times, 1 visits today)
Loading...