Заедно ослабеа 100 килограми за една година: „Престанавме да нарачуваме“

Јасмин Родител (30) од Канада тежела скоро 135 килограми.

Таа почна да се здебелува, вели таа, откако нејзиниот тако го напуштил овој свет па така почнала да барала утеха во храната. Откако изгубила тежина и била подложена на операција за отстранување на вишокот на кожа, нејзиното тело претрпело целосна трансформација – изгуби неверојатни 56 килограми.

ADVERTISEMENT

Нејзиниот свршеник Џереми Кроули (27) тежеше 150 килограми пред една година, но оттогаш „стопи“ една третина од таа бројка и сега тежи 106 килограми.

Овој упорен пар рече дека биле поттикнати од драматичното слабеење што сакале да бидат добар пример за нивните две ќерки.

– Отпрвин, никогаш не сонував дека ќе можеме да изгубиме толку многу тежина. Нашите навики во исхраната беа ужасни. Не подготвивувавме оброци само дома. Ние потрошивме многу пари на брза храна и храна за испорака. Единствениот начин да изгубите тежина е целосно да ги промените овие навики и целосно да ја елиминираме храната што ја консумиравме порано “, рече Јасмин.

Таа додава дека се запознала со својот свршеник  преку Инстаграм во време кога двајцата биле со прекумерна тежина. Таа вели дека започнала со прејадување во 2013 година кога и дека лошата храна ја презела контролата врз нејзиниот живот.

– Имаше денови кога бев толку вознемирена затоа што мислев дека не сум мајка што сакав да бидам. Јас само го мразев мојот одраз во огледалото “, продолжи таа.

Во моментот кога нешто „пукна“ во неа беше оној кога ја погледна фотографијата на која позира со девојчињата. Дури тогаш сфати колку е навистина дебела.

Тие започнаа со видео вежби во нивната дневна соба. Тие значително го намалија внесот на сол и шеќер, што наскоро го зголеми нивото на енергија. Тие признаваат дека патот до успехот не бил воопшто лесен. Имаше денови кога сакаа да се откажат, но сепак најдоа трошка сила и продолжија понатаму. Тие се бодреа едни со други, се охрабрија и утешија.

– Продолжувавме секој пат кога беше најтешко. Сакавме да оставиме добар пример за нашите ќерки. Беше навистина за поставување приоритети, без разлика дали ќе поминеме 20 минути на гледање на Нетфликс или на получасовно вежбање во дневната соба – рече Џереми.

Фото: Истаграм

Facebook Comments
(Visited 190 times, 1 visits today)
Loading...