Заборавете на „balayage“ – ова е новата хит боја за коса!

Нов тренд во светот на фризурите по кој полудеа девојките

Фото: Инстаграм

Во прашање е нова светла нијанса која посебно ќе им се допадне на русокосите девојки. Креатор на овој тренд е американскиот колорист Даниел. Тетреулт.

Русата боја на коса секогаш е ИН. Но таа подразбира широка лепеза нијанси – од платинеста до онаа што е на самата граница со светло кафеавата боја.

ADVERTISEMENT

Фото: Инстаграм

Но токму овие различни нијанси се менуваат од сезона во сезона и ги создаваат трендовите како што е и овој.

Фото: Инстаграм

Последните неколку години во тренд е „balayage“ техниката со која се нагласува природниот изглед, а се однесува на нијансирање на бојата од потемна во пределот на темето кон посветли врвови.

Но овој пат во прашање е нешто потполно различно од популарната „balayage“ техника која беше хит неколку сезони – станува збор за „нордиска“ руса коса.

Фото: Инстаграм

Но ова не подразбира платинесто руса нијанса, туку боја која е речиси бела, а зад самиот тренд стои фризерот Даниел Тетреулт кој на своите клиентки веќе им ја бојадиса косата во оваа тренди неодолива нијанса.

Фото: Инстаграм

Но пред да решите да ја направите оваа фризура, треба да имате на ум дека им се препорачува само на оние што имаат посветла коса. Важно е и да внимавате на квалитетот на косата, а за да ја добиете оваа нијанса треба да сте подготвени да поминете кај вашиот фризер од пет до осум часа.

View this post on Instagram

The cold never bothered me anyway ❄️💙 .. False. The cold definitely bothers me! But Queen Elsa loves it and this here is definitely Elsa in the Flesh with this hair as white as snow! 🌨 .. Actually it's the fabulous @siobhanr96 who allowed me to create this winter wonderland! .. This was such a fun change to do! It took a handful of hours, almost 4, but boy was it worth it! 💛 .. Rather take my time and safe and keep this beautifully long hair in tact than risk any damage! .. Space is very limited leading up to the new year! Contact asap to secure your spot! .. DM, email, call or book directly online –> all directly from my profile! .. .. .. .. .. .. .. #ngthairdressing #ottawahaircolorist #solidblonde #bleachout #ottawahair #ottawahaircolor #ottawahairsalon #ottawahairstylist #ottawahairdresser #hairottawa #ottawahairstyle #hairstylistottawa #downtownottawa #lightenuphb #whitehair #snowhair #longhair #shadesEQcelebration #blondebombshell #icyhair #stylistssupportingstylists #redken #ottawasalon #salonottawa #booknow #behindthechair #winterhair #holidayhair #modernsalon #salonmagazine @redken @behindthechair_com @hotonbeauty @stylistssupportingstylists @modernsalon

A post shared by Natasha | Lighten Up | Ottawa (@ngthairdressing) on

Па, дали би сакале да имате нордиска руса коса?

Facebook Comments
(Visited 3.129 times, 1 visits today)
Loading...