Реклама
Наши ѕвезди

Една преубава вест од домот на нашиот познат актер – пристигаат честитки, Бараков никогаш посреќен

Бараков зачекори во осмата деценија од животот

Реклама

Ова беше посебен ден за целото негово семејство

Еден од омилените македонски актери, Лазар Бараков, кој со децении ги освојува срцата на нашата публика со бројни театарски, телевизиски и филмски улоги деновиве го прослави својот јубилеен роденден.

Имено, Бараков е роден на 24 мај 1954 г. во струмичкото село Мокрино, така што на празникот на Кирил и Методиј наполни 70 години.

Маркетинг

Тој е актер со богата кариера, но најмногу е познат по неговите улоги во култните Македонски народни приказни.

Маркетинг
Фото: Фејсбук/ Лазар Бараков

Со овие негови улоги во овие приказни пораснаа многу генерации, а како што и самиот Лазар повеќе пати има истакнато работата со колегите како Ванчо Петрушевски, Шенка и Ѓорѓи Колозови, Анче Џамбазова и сите останати му преставувало толкаво задоволство што по толку многу снимања и толку многу време поминато заедно тие почнале да се чувствуваат како едно големо семејство.

Фото: Фејсбук/ Лазар Бараков

За жал некои од нив повеќе не се меѓу нас, но сите тие ќе останат запаметени токму по овие нивни заеднички остварувања.

Фото: Фејсбук/ Лазар Бараков

Лазар е оженет со сопругата Лилјана и од овој брак има три деца – две ќерки Македонка и Викторија, и синот Александар.

Фото: Фејсбук/ Ѓорѓи Колозов

Неговото семејство му е најголема поддршка во животот, а ќерката Македонка пред три години му го подари и првиот внук.

Фото: Фејсбук/ Лазар Бараков

Поприлично е активен и на својот Фејсбук профил, а во една пригода откри како изгледал и во 70-тите години на минатиот век.

Фото: Фејсбук/ Лазар Бараков

„Деветстотини седумдесет и втората, минатиот век, као Белградски ѓак, само два и нешто месеци. Не издржав. Гладни комуњарси години. Фатив џаде, Европа, првиот праг : Австрија – го осетив Рајот , друга планета. Само две години, ….975-та , Софија, друга комуњара, од трн на глог, до 978-мата, ..979-тата, ..мај , …Дипломската во Скопје во Драмски … Почна неколкугодишна агонија до 1987-та пикна ледот , се роди ТВ филмот “ Марка”.. со сценаристот Васе , со режисерот Стојан и јас – заглавивме во бункер и сеуште сме во бункер во МРТВ. Е*ати среќата….“ напиша познатиот актер тогаш кога ја објави оваа црно-бела фотографија на својот профил на социјалните мрежи.

Фото: Фејсбук/ Лазар Бараков

Бонус видео

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button