Огласи
Огласи 2
Наши ѕвезди

Едвај го издржал концертот за покојниот ДУЛЕ – КОКИ покажа кој момент го оставил на нозе!

Во чест на Душан Љубисављевиќ-Дуле, викендов,  се одржа концерт Домот на млади во Штип. 

Огласи 3

Пејачот и виолинист, член од некогашното популарно дуо „Дуле и Коки“, популарниот Коки е еминентен  музичар.

Тој по големата загуба прераната смрт  на неговиот колега, но пред се другар Дуле , по извезно време пуаза продолжи да создава квалитетна музика.

Во чест на Душан Љубисављевиќ-Дуле, викендов,  се одржа концерт пред Домот на млади во Штип.  Ова е местото од каде што започнаа тој и Дуле со нивните настапи.

„Во 2013 кога си замина Дуле, јас не знаев ни да свирам, ни да пеам. Не знаев што понатаму, не знаев како да продолжам со музиката и со настапите. Дуле беше пејачот, беше мангуп, луѓето го сакаа, јас секогаш бев во позадина. Затоа не ми беше лесно вечерва да бидам фронтмен“,  изјави Јанков за Смарт сдк.мк.

Јнаков многу се плашел како ќе го издржи концертот, вели дека мислел дека нема да преживе од возбуда на сцената. Но еден момент му помогнал да ги смири емоциите.

На сцената се качила неговата прекрасна ќерка Лара и го прегрнала. Понекогаш само една прегратка е доволна. Погледнете је фотогарфијата полна љубов.

Моето пиленце.

Прегратка што дава сила за живот.

– напиша на објавата Јанков.

 

Лара била во публиката со нејзината мајка, поранешна сопруга на Коки.

Во публиката присуствувале и најтесното семејството на Дуле: неговата сестра Марија, мајката, таткото и братот. Еден од внуците на Љубисављевиќ, синот на брат му кој е роден по неговата смрт, се вика Душан, по својот чичко. И внуците на покојниот пејач ,пренесува порталот.

„Му благодарам на семејството на Дуле што некако издржа и дојде тука“, рече Коки и се поклони пред нив.

Коки за јваноста сподели дека имало бројна публика меѓу нив била и Каролина Гочева која  ја купила првата онлајн влезница за концертот.

Концертот носталгично почнал, со песната „Што те нема“ од босанската пејачка Јадранка Стојаковиќ, која Коки ја отсвире и отпеа сам, без придружба на бендот, со слика од Дуле на видеобим.

Штипјани во едне глас ги пееле хитовите „Марама“, „Колку треба да се плати“ и „Виолина и гитара“, победничката песна од „Макфест“ од 1996 година која го прослави дуото „Дуле и Коки“. На концертот Јанков ја испеа и „Песна за Дуле и Коки“. Автор е актерот и шоумен Игор Џамбазов, кој ја отпеал со својата гитара на ТВ-снимање. Без да знае Џамбазов, Дуле го снимил со својот мобилен телефон и таа оригинална снимка се најде на еден од албумите на Дуле и Коки.

Коки планира концерт во чест на Дуле и во Скопје.

Еве дл до кометарите по концертот.

 

 

 

 

 

 

Маркетинг

Поврзано

Back to top button