Еве што ќе се случи ако јадете две банани на ден за еден месец

Ако јадете две банани на ден за еден месец, вашето тело ќе ви биде благодарно засекогаш.

Бананите се богати со витамини и минерали и имаат корисен ефект врз нашето здравје. Нутриционистите тврдат дека ако јадете само две банани на ден за еден месец, ќе направите многу добро за вашето тело и вашето здравје.

Подобро расположение .Ова овошје содржи состојката триптофан, еден вид протеин што телото го претвора во серотонин, познат како хормон за среќа. Благодарение на него, кој продира во мозокот побрзо, нашето расположение е на својот врв, затоа сме посреќни. Во бананите има многу триптофан, па кога се чувствувате лошо или се чувствувате депресивно, јадете го ова овошје. Покрај тоа, серотонинот има смирувачки ефект и го подобрува спиењето.

ADVERTISEMENT

Брзо варење .Ова овошје е одличен извор на растителни влакна, поради што ги регулира сите цревни проблеми. Ако јадете една банана пред оброк, нема да имате проблеми со надуеност. Ова е затоа што, иако многумина мислат поинаку, бананите не се виновници за затвор. Напротив, тие го регулираат и забрзуваат дигестивниот систем.

Регулиран притисок и здраво срце.Тие содржат многу малку натриум, но тие се полни со калиум, што е одлично за регулирање на крвниот притисок и здравјето на срцето. Научниците велат дека консумирањето банани дневно може да го намали ризикот од срцев удар за дури 40 проценти.

Подобра меморија и концентрација.Студентите кои јадат банана за појадок, закуска, а после ручекот имаат значително поголема концентрација, според научниците, пишува The Thing. Ова е затоа што калиумот од банана ја стимулира функцијата на мозокот и го олеснува учењето и меморијата.

Facebook Comments
(Visited 67 times, 1 visits today)
Loading...