Реклама
BEAUTYДиети

Еве што јаде и како се храни светскиот шампион во бодибилдинг

Реклама

Добро е познато дека во кујната се формираат абдоминалните мускули,а изгледа дека истата изрека важи и за сите други мускули во телото.

Ако сте заинтересирани за она што е потребно да изгледате као бодибилдер, одговорот е – големи количини на јаглехидрати и протеини, вели Кваме Дуа.

Маркетинг

Дуа е светски шампион во бодибилдинг  и има диплома за нутриционизам, а неговото знаење го применува во подготовката на секојдневниот оброк.

https://www.instagram.com/p/BtPVwZnHMvz/?utm_source=ig_embed

Маркетинг

На врвот на неговата листа се јаглехидратите и протеините кои се виновни за неговата неверојатна мускулна маса.

„Важно е за телото да обезбеди микронутриенти кои играат клучна улога во целокупното здравје, но и во одржување и правање на мускулите, губењето на тежината и добивање сила. Мојата дневна рутина вклучува здрава храна, како зелен чај, јаболков оцет и вода со лимон “, вели Дуа.

https://www.instagram.com/p/BpMUWQ3Au0R/?utm_source=ig_embed

„Ако морам да губам телесната тежина, се фокусирам на храна која ќе ме задржи најаден подолго. Еден таков пример е лубеницата “, додава тој.

https://www.instagram.com/p/Brn6y_BHaqc/?utm_source=ig_embed

Кои се оброците на Дуа?

Оброците на овој бодибилдер од 70 до 80 проценти се состојат од храна која е богата со протеини, јајца, риба, говедско месо, мисирка и пилешки гради. Здравите масти го снабдуваат телото со авокадо, ореви и семиња, додека јаглехидратите од ориз, сладок компир, интегрални тестенини, киноа и овес.

https://www.instagram.com/p/BtsmDmDHqbz/

https://www.instagram.com/p/Bss6YKgn1e5/

https://www.instagram.com/p/BsWtLHmHVQ9/

https://www.instagram.com/p/BsNKYhMHxEt/

 

 

 

 

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button