Нега и здравје

Еве што медот всушност му ПРАВИ НА ВАШЕТО ТЕЛО: Ова луѓето МОРААТ на го пијат НАВЕЧЕР

Медот има антибактериско дејство кое го зајакнува имунитетот, правејќи ве посилни во борбата против инфекциите предизвикани од бактерии, габи и бројни вируси.

Медот е многу здрав за јадење и сите нè учеа на тоа уште од мали нозе, но дали знаете што се случува со нашето тело кога јадеме мед пред спиење?

Понекогаш се будиме среде ноќ бидејќи на нашиот мозок му треба гликоген и тој ги поттикнува надбубрежните жлезди да испуштаат адреналин и кортизол од телото.

ФОТО: Принтскрин

За среќа, медот содржи гликоген, па една лажичка мед пред спиење ќе помогне да се обезбеди добар сон.

Високиот крвен притисок е еден од факторите кои придонесуваат за развој на срцеви заболувања. Медот содржи антиоксиданс за кој е докажано дека го намалува крвниот притисок, па затоа една лажица мед пред спиење е едноставен начин да го држите крвниот притисок под контрола.

Триглицеридите се вид на маснотии присутни во крвта. Високото ниво на триглицериди го зголемува ризикот од дијабетес и срцеви заболувања. Медот се поврзува со намалувањето на триглицеридите во организмот – ги претвора во сојузници кои ја чистат крвта од непотребните масти.

ФОТО: Принтскрин

Медот има антибактериско дејство кое го зајакнува имунитетот, правејќи ве посилни во борбата против инфекциите предизвикани од бактерии, габи и бројни вируси.

Го забрзува метаболизмот создавајќи термоген ефект. Ова значи дека ја подобрува циркулацијата што ја зголемува температурата на вашето тело, помагајќи ви да согорувате маснотии без напор.

ФОТО: Принтскрин

Маркетинг

Поврзано

Back to top button