Еве како изгледа синот на Жика Јакшиќ – водителот е посебно горд на својот наследник, ова е причината!

Синот на Жика Јакшиќ е најмладиот енолог во Германија.

ФОТО: Жика Јакшиќ / Инстаграм

Продуцентот и авторот на емисијата „Никогаш не е доцна“, Жика Јакшиќ има два сина од бракот.

Првиот син е Андрија кој го доби од бракот со Снежана, додека Душан го доби пред шест месеци со пејачката и водителката Дајана.

ФОТО: Жика Јакшиќ / Инстаграм

Неговиот постар син Андрија кој го доби од првиот брак, малкумина кои знаат тој живее во Германија каде и своевремено и Жика живееше.

Андрија Јакшиќ не е заинтересиран за естрада туку се занимава со едно не често занимање. Имено, тој е енолог и тоа е најмладиот во Германија.

ФОТО: Жика Јакшиќ / Инстаграм

Жика во емисијата „Никогаш не е доцна“ изјави дека е горд на својот син што се занимава со вино.

-Работата со вино е многу сериозна. Тоа го започна мојот син Андрија. Тој е најобразован Србин во тој поглед, тој е господар на енологија ( наука која го изучува виното од сите аспекти, од бербата на грозје до производство и складирање на вино) – се пофали Жика во разговорот за српски „Свет“.

ФОТО: Жика Јакшиќ / Инстаграм

-Иако тој можеше да ја заврши таа работа каде и да посака во светот, почнувајќи од Калифорнија, преку Канада, Париз и сите други дестинации, успеав да го задржам во Србија и сега тој работи тука – додаде Јакшиќ.

-Од осум натпревари на кои отиде нашето вино, тој освои исто толку медали. Пет златни, две сребрени и една бронза. Мојот син го направи своето прво вино во 2016 година, како ремек-дело, а последните две години работата се одвива многу сериозно – вели Жика и додава:

ФОТО: Жика Јакшиќ / Инстаграм

-Тој прави сè. Јас сум некој, кој е да речеме, промо лице, влетувамам во кафеани, ги изненадувам шефовите и газдите и дегустираме вина. Се шегувам, секако – вели домаќинот со насмевка, а потоа тој се осврнува и на Боба Живојиновиќ, сопругот на пејачката Лепа Брена, која исто така се проба на ова поле.

-Боба започна со таа приказна порано, но нема препишување. Секој работи за себе“ – тврди Жика.

 

ФОТО: Жика Јакшиќ / Инстаграм
ФОТО: Жика Јакшиќ / Инстаграм
ФОТО: Жика Јакшиќ / Инстаграм
ФОТО: Жика Јакшиќ / Инстаграм
ФОТО: Жика Јакшиќ / Инстаграм
ФОТО: Жика Јакшиќ / Инстаграм
ФОТО: Жика Јакшиќ / Инстаграм
(Visited 2.147 times, 1 visits today)