Реклама
Вирално

Еве зошто Вања е убиена пред да бараат пари за откуп – таткото речиси во истото време пријавува во полиција

Нови детали во врска со грозоморното убиство

Реклама

Телото на малолетната Вања Ѓорчевска (14) е пронајдено вчера во атарот на селото Бразда, во близина на Скопје.

Како соопштија од МВР и обвинителството мотивот за киднапирање на Вања е користољубие, а на денешната прес-конференција беше соопштено дека киднаперите ја ликвидирале заради паника.

Наводно тие откако виделе дека целиот регион ја бара, ја убиле девојката и нејзиното тело го закопале.

Маркетинг
Принтскрин, Фејсбук, Канал 5

Тоа го изјавил еден од осомничените, а како што соопштија министерот Оливер Спасовски и јавниот обвинител Гаврил Бубевски на денешната прес-конференција и на полицијата се уште не е познато зошто ја убиле девојката пред да побараат пари за откуп.

Претходно на прес-конференцијата беше потврдено дека и таткото на девојчето учествувал во организирање на киднапирањето.

Како што изјавиле приведените осомничени лица во текот на истрагата, тие информации за Вања добивале од првоосомничениот кој моментално не е достапен за органите на прогонот, а тој им кажал дека истите наводно ги добивал директно од таткото на убиеното девојче.

Фото: МВР

Таткото негира вмешаност во случајот.

Тој во понеделникот на 27 ноември, околу 11 часот пријавува дека неговата ќерка е исчезната откако претходно тоа го направи и неговата поранешна сопруга, односно мајката на Вања.

На таткото за сега не му е изречена мерка притвор за да се обезбеди присуство во текот на истрагата.

Поврзано

Back to top button