Древна билка со милион тајни: УГи уништува вирусите, лечи изгореници, ги смирува цревата и чиревите – и тоа не е сè!

Алое вера е растение кое има повеќеслојна улога во одржувањето на здравјето и спречувањето и лекувањето на бројни состојби и болести.

 

Алоето е исклучително богато со протеини, калциум, магнезиум, цинк, германиум, витамини А, Б12, Е, Ц. што го прави хранливи материи и витамини многу богати растенија. Неговите вредности се признати уште од античко време и оттогаш се користат во лекување и превенција на бројни болести, повреди и состојби на организмот.

Алое за надворешна употреба се користи за изгореници, иритации и рани во форма на гел (алое гел) и за внатрешна употреба при запек, за регулирање на варењето на храната.

Сокот од лисја од алое се користи за воспаление на цревата, металоиди, чиреви и синдром на нервозно црево. Во високи концентрации, алоето делува за зголемување на бројот на одбранбени клетки и со тоа помага во борбата против вирусите, па дури и туморите. Се користи за проблеми со варење, чиреви и проблеми со желудникот, затоа што е утврдено дека има регенеративно дејство врз ерозивни промени во желудникот, предизвикани од лошата диета, пушењето, консумирање алкохол и други.

Алоето има лаксативно, антиинфламаторно, антибактериско, антивирусно и енергетско тонично дејство. Листовите од алое се богати со гел, а сокот и сувиот екстракт се добиваат од остатокот од растението. Самиот гел може да се користи однадвор за да ја смири иритацијата на кожата, за изгореници, за навлажнување на кожата, еластичност и цврстина. Содржи антракинони кои имаат лаксативно дејство, но тој е многу силен лаксатив и во мали дози може да доведе до ненадејно празнење и грчеви.

Се препорачува да се земе гел од алое наутро на празен стомак во количина од 20-30 милилитри. Додека концентрираните капсули на алое се користат еднаш дневно.Конзумирање на алое не се препорачува за луѓе кои страдаат од интестинална опструкција, Кронова болест, улцеративен колитис, хемороиди и откажување на бубрезите.

Алоето не треба да се предозира, затоа што содржи одредени компоненти кои доколку се внесат во телото во прекумерни количини, можат да предизвикаат дијареја, грчеви и нарушувања во содржината на калиум во организмот.

Facebook Comments
(Visited 51 times, 1 visits today)