Домашна слатка штангли: Неверојатно лесно, здраво и вкусно – децата ќе го обожаваат ова неодоливо слатко! (РЕЦЕПТ)

Домашната штангла со брусница се неверојатно лесни, тие се многу здрави, неодоливо вкусни и ќе бидат совршена закуска, како за вас, така и за вашите малечки.

Потребни состојки:

100 гр семки од сончоглед

100 гр семки тиква

50 грама сушени брусница

50 гр сецкани лешници

50 гр бадеми

Чаша овесна каша

Две лажици мелен кокос

50 гр путер

2-3 лажици растопено кокосово масло

Подготовка:Најпрво измешајте ги сите суви состојки, а потоа стопете ги маслото и путерот во тава. Комбинирајте состојки и стопен путер и масло и добро измешајте. Ако е премногу мрсна од путер и кокосово масло, додадете уште малку овесна каша. Ако смесата се чини премногу сува, додадете повеќе путер или кокосово масло, според проценката. Подготвената смеса ставете ја во садот за печење наредени со хартија за печење и рамномерно распоредете ја и притиснете ја во садот за печење. Оставете ја смесата подготвена на овој начин во фрижидер да се зацврсти.

ФОТО: Profimedia

 

(Visited 168 times, 1 visits today)