Домашен сируп за сува кашлица: Може да го пијат и децата и возрасните! (РЕЦЕПТ)

Пробајте го вој чудо лек кој е исклучително вкусен.

 

Најдобар и  докажан лек за бронхитис, сува и хронична кашлица кај деца и возрасните е црна ротквица со мед.

ADVERTISEMENT

Ова е рецепт што го правеа и нашите баби. Благодарение на неговите природни состојки, не само што е вкусен, туку и е исклучително корисен.Овој природен лек е одличен за сува кашлица за заболување на горниот респираторен тракт,.

За него потребно ви е црна ротквица и мед.Подготовка: Сирупот се подготвува во вечерните часови, а се користи  за следниот ден.Темелно измијте ја и исушете ја ротквицата. Пресечете го врвот, ќе ни треба подоцна.

Направете вдлабнатина во ротквицата, оставајќи простор. Додадете 2 лажици мед (за да наполните повеќе од половина ротквица).

Покријте го врвот, оставете го преку ноќ.Можете да започнете со употреба на овој медицински сируп наутро.Сирупот за кашлица треба да се зема 4-5 пати на ден, неколку минути пред јадење. Возрасни 1 супена лажица патки, а деца 1 мала.

Во текот на денот ќе го користите сирупот, така што во вечерните часови, додадете мед во истата ротквица, а следниот ден повторно ќе го земете овој вкусен медицински сируп. Само по два или три дена, можете да ја промените ротквицата.

Со овој медицински сируп брзо ослободуваме сува и постојана кашлица. И децата ќе го прифатат тоа со задоволство.Само дијабетичарите и децата под една година треба да бидат претпазливи, бидејќи повеќе мед може да предизвикаат алергии.

Facebook Comments
(Visited 634 times, 1 visits today)
Loading...