Реклама
Нега и здравје

Докторите со шокантно откритие: Сите ја правиме оваа грешка – како влијае кафето врз телото за време на горештините

- Не е доволно кога луѓето велат - пијам кафе со вода бидејќи знам дека е диуретик - изјави д-р Петар Боровиќ.

Реклама

Тропскиот бран на големо стигна кај нас, па затоа треба повеќе да внимаваме на нашето тело, за одредени навики да не ни прават здравствени проблеми. Посебен акцент е ставен на луѓето кои не можат да замислат утро без кафе.

Според советите на лекарот, пожелно е да знаете како вашиот омилен пијалок за будење влијае врз телото на високи температури, бидејќи на овој начин можете да избегнете несакани ефекти. Дополнително, предупредуваат дека одредени насоки мора да ги следат и сосема здравите луѓе, бидејќи ниту тие не се имуни на опасноста од пеколните горештини.

ФОТО: Принтскрин

Д-р Петар Боровиќ го застапува ставот дека не е добро да се пие многу кафе во лето, а не поинаку.

– Кафето, кое обично има зелена боја, се пече на високи температури додека не поцрни, на над 270 степени, па дури и до 300. Тогаш јаглеродните врски во кафето се распаѓаат и се создаваат 19 канцерогени. Грешката е што многу луѓе денот го започнуваат со кафе наместо со вода, бидејќи една шолја кафе исфрла седум пати повеќе течност од телото отколку што внесовме. А телото бара вода, па ткивата се сушат, почнуваат промени во крвните садови – вели докторот.

Маркетинг

Тој истакнува дека кафето на топло време создава дополнителен проблем бидејќи поттикнува излачување на течности, а во лето може да биде особено опасно, бидејќи ја зголемува веројатноста за дехидрација на организмот.

– Не е доволно кога луѓето велат – пијам кафе со вода бидејќи знам дека е диуретик. Тоа е како кога некому му гори куќата, а тој додава малку вода, но и малку бензин. Затоа кафето ни штети, не е корисно и затоа и во лето не треба да пиеме кафе. Како и алкохолот, кафето го забрзува мокрењето. А ние ништо не добиваме со тоа, само нанесуваме штета, а зошто да си нанесуваме непотребна штета“, нагласува д-р Боровиќ.

ФОТО: Принтскрин

Тој особено имал совет за луѓето со низок крвен притисок.

– Тој не е наш пријател. По шолја кафе, срцето го губи ритамот три часа. Меѓутоа, луѓето пијат кафе со изговор дека имаат низок крвен притисок. Но, кога се пие кафе, тоа делува на надбубрежната жлезда, го тера да го лачи хормонот на стрес, кој сите го имаме доволно, притисокот потоа навистина се зголемува за некое време и кафето потоа ги буди луѓето. Но тоа е исто како некој да ти удри шамар. Во исто време, шамарот трае кратко, а кафето останува во телото 72 часа. Не треба да заборавиме дека кафето тогаш, иако го зголемува притисокот, како диуретик го поттикнува мокрењето, па тој притисок секако повторно ќе опадне. Затоа е подобро денот да го започнете со вода за низок притисок и поинаку. Водата регулира се во телото и затоа најдобро е да се напиете две чаши наутро со температура од 16 до 18 степени – заклучил доктор Боровиќ.

Наместо кафе, тој препорачува да се пијат чаеви од нане, липа или хибискус, со мед по желба, разладен.

Сличен став има и д-р Иван Горник, кој нагласува дека „кафето во текот на летото лесно може да не измами“, но открива како да го пиете најдобро во топлите денови.

– Кафето води до намалена хидратација, но можеме да си дозволиме две до три мали шолји или една голема, под услов да додадеме многу вода. Знаеме дека кафето е диуретик, па предизвикува губење на течности од нашето тело, а мокрењето предизвикано од кафе може да не измами да мислиме дека сме хидрирани, дури и кога не сме. Кога пиете кафе, подобро би било да избегнувате кафе со вкусови и разни адитиви, сирупи, шеќери и засладувачи. Најдобра опција би било да пиете кафе дома и да го направите домашно кафе или еспресо, без никакви адитиви и шеќер – изјави д-р Горник.

ФОТО: Принтскрин

Поврзано

Back to top button