Докторите едногласни: Имунитетот најдобро се зајакнува со внесување на овие 3 витамини!

Во овој период, правилната селекција на храната е од најголемо значење.

 

ФОТО: unitypoint

 

Силниот имунитет е важен во борбата против корона. Само силен организам може да ја издржи оваа болест која не бира кого ќе го нападне. Правилниот избор на храна е многу важен, а особено е важно да се внесат овие 3 витамини.

Збогатете ја вашата исхрана со нив, нема зошто да се плашите. Еве за кои витамини станува збор, ајде да започнеме со:Витамин Ц

ADVERTISEMENT

Досега многупати сме слушнале дека витаминот Ц е важен за нас. Овој витамин е најголемиот предизвикувач на имунолошкиот систем и заштитник на телото. Ако го внесувате во доволни количини, вашето тело ќе ви биде благодарно.

Најмногу може да го најдете во овие намирници: портокал, грејпфрут, мандарини, пиперки, спанаќ и брокула.

Витаминот Б6 е важен за поддршка на биохемиски реакции во имунолошкиот систем. Храната богата со витамин Б6 вклучува пилешко, мисирка, туна, млеко, сирење, грав, спанаќ, моркови, семки од сончоглед. Витаминот Б6 го има и во зелениот зеленчук и леблебиите.

Витаминот Е е моќен антиоксиданс кој му помага на телото да се бори против инфекции, со доволен внес ќе го зајакнете вашиот имунитет на максимум. Храната богата со витамин Е вклучува ореви, семиња и спанаќ.

Facebook Comments
(Visited 354 times, 1 visits today)
Loading...