Реклама
Наши ѕвезди

Го препознавате ли ова девојче – денес е успешна жена и поранешна министерка во Македонија

Некогашната министерка сподели видео од детството.

Реклама

Видеото кое Нина го сподели на Инстаграм е доказ дека уште од мала имала предиспозиции да стане успешна и се стремела кон тоа.

Нина Ангеловска денес има 65 години и завидна бизнис кариера зад себе.

ФОТО: Инстаграм / Нина Ангеловска

Ангеловска се школувала во Скопје на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, каде што дипломирала и магистрирала на насоката Е-бизнис на Економскиот факултет.

Маркетинг

Таа дипломирала како студент на генерацијата и била наградена со Френк Менинг за најдобар студент во генерацијата економски науки во 2010 година.

Маркетинг
ФОТО: Инстаграм / Нина Ангеловска

Во 2016 година Ангеловска била признаена како една од 100 жени основачи во Европа, листа составена од германскиот стартап магазин Хундерт.

Во 2018 година била именувана за Форбс 30 под 30 години во е-трговија и трговија на мало за Европа.

ФОТО: Инстаграм / Нина Ангеловска

Во 2019 година UNCTAD ја признал како една од седумте глобални застапнички за жени во е-трговија.

Во август 2019 година, Ангеловска била назначена за министер за финансии во Македонија.

ФОТО: Инстаграм / Нина Ангеловска

Нина и понатаму ја надградува својата бизнис кариера, а водено е активна и на Инстаграм.

На својот профил таа објави видео направено кога таа била мала и посетувала основно училиште.

 

 

 

 

 

 

На видеото таа објаснува колку многу си го сака училиштетот и дека сака да учи.

Нина е вистински пример за сите млади девојки дека образованието навистина се исплати и носи кон успех.

ФОТО: Инстаграм / Нина Ангеловска

ФОТО: Инстаграм / Нина Ангеловска

ФОТО: Инстаграм / Нина Ангеловска

ФОТО: Инстаграм / Нина Ангеловска

ФОТО: Инстаграм / Нина Ангеловска

ФОТО: Инстаграм / Нина Ангеловска

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button