Влезе во џамија и уби 40 невини граѓани. Крвопролевањето го пренесуваше во живо на Фејсбук – ова е лицето на теророт!

Екстремистот Брентон Тарант (28) отвори оган во џамијата Ал Нур во Нов Зеланд, во гратчето Крајстчерч и уби 40 луѓе.

Фото: Принтскрин/ Фејсбук

28-годишниот екстремист Брентон Тарант кој по потекло е од Австралија најверојатно камерата со која што го снимаше масакрот ја носеше на шлемот. Кога ги потроши куршумите се врати до неговиот автомобил по уште муниција.

Кога се врати во џамијата, ги бараше преживеаните, притоа пукајќи и во безживотните тела. Видеото завршува откако заминува од џамијата.

ADVERTISEMENT

Фото: Принтскрин/ Фејсбук
Фото: Принтскрин/ Фејсбук
Фото: Принтскрин/ Фејсбук

Тој пред крвавиот напад, на Твитер објави манифест во кој објаснува зошто ќе го направи масакрот. Себеси се опишува како обичен белец, маж роден во Австралија, припадник на работничката класа, од скромно семејство. Тој вели дека најпрво се одлучил за друга џамија, но се предомислил затоа што во Ал Нур имало многу повеќе „окупатори“.

Фото: АП
Фото: АП

Полицијата на Нов Зеланд ги замоли граѓаните да не објавуваат видеа од настанот.

 

Премиерката на Нов Зеланд, Јасинда Ардерн, за медиумите потврди дека има 40 жртви.

 

Наводно Брентон целиот масакр го снимал и пренесувал преку Фејсбук, а подоцна истото видео го објавил и на Инстаграм.

 

Компанијата Фејсбук веднаш го отстрани видеото.

 

Во автомобилот се слуша српска музика?

 

 

Во шокантното видео што го објави терористот се слуша песна од 90-тите години со стиховите „Караџичу, води Србе своје…“ Покрај оваа песна, тој слуша и други странски песни. Се уште не е познато каква евентуална врска овој човек има со Балканот или со српската заедница во Нов Зеланд, и зошто токму оваа песна ја слуша во неговиот автомобил.

Facebook Comments
(Visited 7.247 times, 1 visits today)