Вкусно и освежително: Ликер со јагоди

Уживајте во неодоливиот вкусен пијалок.

Состојки:

ADVERTISEMENT

800 грама јагоди

1 литар вода

650 грама шеќер

1 литар џин

Подготовката трае околу 30 минути.

Исчистете и измијте 800 грама јагоди. Исечете ги на четири помали делови. Ставете еден литар вода во тенџере, додадете 650 грама шеќер, и исецканите јагоди и варете додека не зоворие на тивок оган.

Кога ќе зоврие додадете литар џин (наместо џин, можете да ставите еден литар водка или литар ракија) и варете повторно додека не зоврие. По 24 часа, избледнирајте ги јагодите, измешајте ги и вратете ги назад во тенџерето, измешајте го и повторно и процедете го. Ликерото ставете го во шишиња.

Facebook Comments
(Visited 58 times, 1 visits today)
Loading...