Вкусна супа од боб и кисела зелка која можете да ја направите за само 15 минути

Одлично решение за студените зимски денови

Фото: Shutterstock

Кога немате многу време, а сакате да направите нешто вкусно, еве еден рецепт кој е одлично решение за вакви пригоди.

Потребни ви се само

500 грама кисела зелка
450 грама грав од конзерва
100 грама сланина
Маслиново масло
Бибер
Сол

Половина лажичка мелен црвен пипер

Подготовка

Пропржете парче сланина на малку маслиново масло, па додадете конзерва грав и кисела зелка. Потоа покријте го зеленчукот со вода, зачинете со црн бибер и црвен пипер и варете околу 15 минути.

Послужете додека супата е топла.

Facebook Comments
(Visited 44 times, 1 visits today)