Важи за една од најпознатите фолк пејачки на целиот Балкан – ПОГЛЕДНЕТЕ како изгледала кога имала само 16 години!

Пејачката својата кариера ја започна пред повеќе од три децении

Популарната фолк дива Драгана Мирковиќ важи за една од најпознатите пејачки на целиот Балканот, и една од ретките пејачки која може да се пофали со успешна музичка кариера која трае повеќе од три децении.

Нејзината прва плоча е продадена во скоро 200.000 примероци, а првата песна со која направи бум ја снимаше на само 16 години.

Нејзината кариера од самиот почеток одеше по угорна линија, а и ден-денес таа важи за една од најпознатите пејачки.

Фото: Принтскрин

Таа со децении му остана доследна на својот стил и важи за жена која отсекогаш била пред сите.

Фото: Принтскрин

Така беше и во дамнешната 1995 година кога на својот концерт наместо микрофон прва меѓу пејачките носеше буба која и овозможи да се движи и да цело време да танцува со танчерите според добро осмислена кореографија, нешто што до тогаш беше видено само кај големите светски поп ѕвезди.

Фото: Принтскрин

Една година претходно таа заплови и во актерските води кога снимаше филм за себе „Слатко од соништа“.

Фото: Принтскрин

Таа и денес, по 30 години, полни стадиони, клубови и сали, а кога настапува нејзините песни заедно со неа ги пеат сте на глас.

Фото: Принтскрин

Таа веќе 20 години е во среќен брак со бизнисменот Тони Бјелиќ, со кого има ќерка и син и живеат во Виена, Австрија.

Фото: Принтскрин
Фото: Принтскрин
Фото: Инстаграм/ Драгана Мирковиќ
Фото: Инстаграм/ Драгана Мирковиќ
Фото: Инстаграм/ Драгана Мирковиќ
Фото: Инстаграм/ Драгана Мирковиќ
Фото: Принтскрин
Фото: Принтскрин
Фото: Инстаграм/ Драгана Мирковиќ
Фото: Инстаграм/ Драгана Мирковиќ
Фото: Инстаграм/ Драгана Мирковиќ
Фото: Инстаграм/ Драгана Мирковиќ
Фото: Инстаграм/ Драгана Мирковиќ
(Visited 173 times, 1 visits today)