Брза, лесна и вкусна салата – идеален летен оброк

Дојде летото и неговата тропска топлина, па ако сте љубител на лесна храна без јаглени хидрати или сте на кето диета, тогаш ова е вистински оброк за вас.

Состојки:

– 1 мал пилешки стек

ADVERTISEMENT

– Половина авокадо

– 1 јајце

– 1 домат

– 1 зелена салата

– 1 парче козјо сирење

– малку кромид (по желба)

– масло, оцет и црни пипер

Подготовка на салата:

Сварете го јајцето. Стекот испечете го на грил тава или сварете го.

Измијте ја салата, доматот и авокадото и пресечете ги на помали парчиња. Печеното пилешко исечете го во коцки. Излупете го јајцето и исечете го на парчиња. Исечете малку кромид, и ако не ви се допаѓа, дури не мора да го ставите. Ставете ги сите состојки во садот. Посипете со масло, оцет, сол и бибер. На крај додадете козјо сирење.

Facebook Comments
(Visited 72 times, 1 visits today)