Боки 13 пренесен на Клиника

Боки 13 , првоосомничен во случајот „Рекет“ денеска е пренесен на скопските клиники.

Според изјавата на директорот на затворот во Шутка за Фокус, Есад Рахиќ станува збор за испитувања за закажана операција од претходно. Според извори од Клиничкиот Центар „Мајка Тереза“ направени се неколку прегледи.

Бојан Јовановски, Основното јавно обвинителство го гони за на организиран криминал и корупција на 15 јули го отвори случајот за рекетирање.Според обвинението Јовановски го искористил своето влијание кај јавен обвинител и зел 1,5 милиони евра од лице под истрага за да му ја олесни положбата.

ADVERTISEMENT

Воедно Вечер.мк,  дознава деак во торбата во која Боки 13 примил 1 милион евра рекет била специјално спремена и опремена од разузнавачка служба на пријателска држава и во неа бил вграден GPS уред преку кој лесно, потоа, е следен патот на торбата со пари каде таа завршува.

Facebook Comments
(Visited 256 times, 1 visits today)
Loading...