Ако јадете по четири индиски ореви на ден, ова ќе ви се случи со вашето тело

Индиските ореви се сметаат за вистинска деликатес и се популарни ширум светот по нивниот нежен и сладок вкус.

Можно е повеќето од вас да ги вклучат овие здрави грицки во диета, но сигурно не знаете колку чуда можат да направат за вашето тело.

Поради изобилството на витамини и минерали што ги содржат, индиските ореви е храна која што треба да ја конзумирате еднаш дневно.Ако јадете само четири ореви на ден, ќе ги почувствувате и видите овие промени во вашето тело..

ADVERTISEMENT

Косата и кожата ќе почнат да блескаат.Оревите се одличен извор на бакар и антиоксиданти кои се корисни за вашата кожа и коса. Антиоксидантите се познати за намалување на знаците на стареење, а бакарот, со други ензими, произведува колаген производ, кој е одговорен за зголемување на еластичноста на вашата кожа и ќе ја задржи вашата коса лесна и силна и ќе му даде свиленкаста мазна текстура.

Вашите коски ќе се појават. Само четири јаткасти плодови можат да обезбедат околу 30% од дневниот внес на бакар и 20% од дневниот внес на магнезиум. Бакарот го поддржува развојот на вашите коски и сврзното ткиво, додека магнезиумот му помага на вашето тело да апсорбира калциум и го намалува ризикот од остеопороза.

Имате повеќе енергија. Оревите содржат различни минерали и витамини, вклучувајќи витамини Е, К, Б6, бакар, фосфор, цинк, магнезиум, железо и селен. Сите тие играат важна улога во помагањето на вашето тело правилно да функционира. И колку е поздрав вашиот метаболизам, толку поенергичен ќе се чувствувате во текот на денот.

Facebook Comments
(Visited 158 times, 1 visits today)
Loading...