Реклама
Вести

ОГРОМНА ТАГА – не напушти славната ЈУ пејачка

Реклама

Тажната вест ја потврди нејзината ќерка

На 88-годишна возраст почина легендарната пејачка на поранешна Југославија Вера Свобода, а тажната вест ја потврди нејзината ќерка Весна Њикош Печкај.

Вера Свобода беше хрватска пејачка на забавни, народни и староградски песни. Родена е во Осиек. Студирала и дипломирала англиски јазик на Педагошката академија во Осјек.

Маркетинг

Почнала да пее на 16 години, со текот на времето почнала да настапува на бројни фестивали на забавна и тамбурашка музика.

youtube

Таа беше една од најголемите музички ѕвезди во седумдесетите во поранешна Југославија. Под издавачката куќа Кроација рекордс (поранешен Југотон) снимила петнаесет плочи „лонг плеј“, пет ЦД-а, дваесет касети, а за потребите на ХРТ над 300 народни, староградски, забавни и патриотски песни.

Маркетинг

Таа се омажи за познатиот музиколог и новинар Хулио Њикош, кој беше продуцент и аранжер на повеќето нејзини песни.

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button