Реклама
Вести

Утре се празнува Свети апостол и евангелист Матеј – Ова никако не смеете да го правите!

Реклама

Утре е Св. апостол и евангелист Матеј.

Свети Матеј претходно беше цариник, т.е. собирач на порез. Кога Христос го повика, тој веднаш одговори на повикот, сосема преобразувајќи ги страсните желби во бестрасни и љубовни. После Христовото вознесение беше избран за дванаесетти апостол, на местото на предавникот Јуда.

Маркетинг

Откако врз апостолите слезе Светиот Дух, тие се распрснаа по светот да го проповедаат Евангелието. На Матеј му се падна да проповеда во Партија, Мидија и Етиопија. Најпосле, пострада маченички за Христа, во Етиопија.

Денес е добро да се прочита Евангелието што го напишал св. Матеј, но и да се платат сите даноци и долгови.

Маркетинг

Се вели дека свети Матеј никогаш не јадел месо, туку се хранел со зеленчук, овошје и житарки.

Православните на овој ден се сеќаваат на Свети апостол и евангелист Матеј, еден од дванаесетте апостоли и најблиски ученици на Исус Христос.

Според народните верувања на денешен ден и во следниот период не смее да се одбие гостопримството на никого – ова се сметало за лош знак.

Сепак, овој ден на трпезата треба да има само посна храна, а при разговороите во никој случај не треба да има озборувања, навреди и злоупотреби. Во принцип, на овој ден не би требало да се средуваат работите и да се чисти.

Исто така, строго е забрането да седите на трпезариска маса со валкани раце, да ги ставате стапалата или валканите работи на неа. Ако го осквернавите местото на јадење на вториот ден од постот, можете сериозно да платите за тоа.

Според популарните народни верувања, на овој ден не смее да се шета низ куќата бос. Пра-пра-бабите предупредија: може многу да се разболите.

Ако на 29 ноември случајно облечете облека наопаку, можете да го привлечете вниманието на темните сили, но, и во домот можат да ви влезат непријатни гости – како лебарки, ако во домот некој почне на глас да свирка, верувале нашите пра-пра баби.

Постои старо верување дека на овој ден треба да се платат сите долгови и даноци – сè што должите некому треба да се врати.

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button