Реклама
Вести

Се огласи и таткото на малата Данка Илиќ која исчезна во Бор: „Злато татино…“

Реклама

Двегодишната Данка Илиќ исчезна во вторникот околу 13 часот и 45 минути во околината на Бор, а потрагата по неа е во тек.

По нејзиното исчезнување, за прв пат во Србија е активиран системот „Пронајди ме“ (Amber Alert), наменет за итно јавно известување во случај на исчезнување на малолетно лице.

Сега се огласи и нејзиниот татко.

Маркетинг

– Злато татино, тато ќе те најде!! Свету мој мал – напиша Милош Илиќ, таткото на девојчето.

Маркетинг

принтскрин

Девојчето има кафена коса, кафени очи, висока е околу 85 сантиметри и во моментот на исчезнувањето носела виолетови панталони, маслинесто зелена јакна и косата и била врзана во опавче. Полицијата и пожарникарите се на терен, а во потрагата се вклучија и граѓани. Нивните напори ги отежнува непристапниот терен и дождот кој утрово продолжи да паѓа.

Министерот за внатрешни работи Братислав Гашиќ, кој во вторникот вечерта пристигна во населбата Бањско Поље во Бор, утринава изјави дека доброволците кои сакаат да се вклучат во потрагата можат да го направат тоа во координација со полицијата. Градоначалникот на Бор, Александар Миликиќ за Танјуг изјави дека во потрагата учествувале повеќе од 350 луѓе, нагласувајќи го тешкиот терен на приградската населба.

Спасувачот на планинската служба за спасување (ГСС) Данијел Алексиќ изјави дека во потрагата се вклучени хеликоптери, а теренот го пребаруваат и беспилотни летала со термичка слика. После тоа, спасувачкиот тим ќе започне со пребарување, барајќи го секој сектор што досега не е пребаран. ГСС дејствува во координација со членовите на МУП, ставајќи ги на располагање сите свои ресурси, вклучувајќи беспилотни летала, кучиња трагачи и работна сила, со цел да се пребарува што е можно пошироко подрачје.

Принтскрин/ Социјални мрежи

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button