Реклама
Вести

„Ја исклучувам можноста за физичко киднапирање на девојчето“ Јовановиќ: Фокусот на истрагата мора да биде насочен кон мајката

Реклама

Денеска е деветти ден од неуморната потрага по Данко Илиќ (2) кој исчезна во Бањско поле кај Бор.

Полицијата уште постојано ја чешла секоја педа од местото каде последен пат е видено девојчето.

И додека виенската полиција се обидува да одговори кое е детето од видеото, сите нетрпеливо чекаат да ја слушнат радосната вест дека девојчето е пронајдено живо и здраво.

Маркетинг

Маја Јовановиќ од Бирото за борба против трговија со луѓе денеска изјави дека во случајот со исчезнувањето на Данка ја исклучува можноста детето само да се оддалечило, како и можноста за физичко киднапирање од местото на настанот поради сите фактори кои го придружувале исчезнувањето на детето.

Таа за Танјуг изјави дека смета дека во случајот на исчезнувањето, фокусот мора да биде ставен на мајката бидејќи таа е единствената личност која последен пат го видела девојчето, посочувајќи дека целиот сплет на околности што го следат извештајот на исчезнување и самото исчезнување создава конфузија и голем број нејаснотии.

Маркетинг

Одговарајќи на прашањето како се организираат криминалните групи кои се занимаваат со киднапирање деца и дали се елаборирани рутите по кои децата се носат преку граница, Јовановиќ посочи дека секое киднапирање е планирано, освен во големите градови каде што има девијантни поединци со чудни тенденции кои во моментот кога ќе решат да добијат жртва, нема да го изберат патот, дали ќе го киднапираат детето од рацете на мајката или од улица.

„Во овој случај имаме поагресивен тип на киднапирање, физичко киднапирање, а ако детето е однесено така, верувам дека тоа мора да било планирано бидејќи самиот простор, локацијата, сите тие пристапни патишта, лошата конфигурација на теренот не дава големи можности тоа да се направи за никој да не забележи“, рече таа.

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button