Реклама
Вести

Прво обраќање на родителите на убиеното девојче Данка Илиќ: „Сè е лага…“

Реклама

Мајката и таткото на Данка Илиќ, Ивана и Милош првпат заедно разговараа за кобниот 26 март кога ја загубија ќерката.

Едвај зборуваа за несреќниот ден. Прв зборуваше таткото на Данка, а потоа се приклучи и мајката, која очигледно е на мислење дека не сака никој да и изрази сочувство, бидејќи длабоко во себе верува дека нивното дете е живо.

„Поради се што е кажано за нас и дека сме клеветени на најлош можен начин, двајцата како родители, кажавме дека јавно ќе зборуваме кога ќе се реши случајот, односно кога ќе ја дознаеме целата вистината за исчезнувањето на нашата ќерка Данка“, изјави Милош Илиќ.

Маркетинг

Ивана и Милош раскажаа како нивниот среќен живот веднаш се претворил во кошмар од кој велат дека никогаш не се излегува.

“Што мислиш како сме?! Како ни се душата и срцето?! Како сме без дете? Како се чувствуваме кога синот ќе не праша каде е сестра му, кога ќе каже мама, каде е Данка, а таа ја нема“, рече Ивана со поглед на безнадежност. На прашањето да опишат како исчезна Данка и која е вистината за нејзиното исчезнување, родителите гласно рекоа:

Маркетинг

„Сè е лага“. Милош потоа продолжи: „Освен што многумина ја бараа. Ивана е добра мајка, а јас сум добар татко, но… вистината се уште не е дојдена. Монструмите се уапсени, но…“ Ивана а Милош велат дека не прифаќаат сочувство од околината, иако се облечени во црно од денот кога полицијата соопшти дека се оствариле и најлошите сомнежи, а нејзината Данка била удрена од двајца вработени во ЈКП. Водовод Бор, Дејан Драгијевиќ и Срѓан Јанковиќ со службено возило и ја ставиле во автомобилот, а кога подоцна заплакала дека истите тие чудовишта ја удавиле наместо да и помогнат.

Ивана рече: „Не прифаќаме кога ни изразуваат сочувство, бараме од нив да не го прават тоа, бидејќи сè уште не сме ја виделе нашата ќерка. Останува уште една трошка надеж дека ќе се врати жива.“, вели мајката.

Потоа опишува кошмар за кој вели дека дошол ненадејно на место кое многу го сакала. “Тој ден ги зедов Данка и син ми со намера да си играм на местото каде што пораснав и каде имам најубави спомени. Таму имав прекрасно детство. Страшно е некој да се сомнева во мене само затоа што ги однесов децата во место кое е толку важно за мене“, изјави Ивана.

Повтори како и во полиција дека веднаш рекла дека девојчето го нема додека отишла до својот автомобил паркиран од другата страна на патот за да му земе шише вода за синот и за шокот кога видела дека малата Данка ја нема во дворот.

„Кога се вратив на местото каде што беа децата, Данка ја немаше и се вртев во круг, ја барав и и викав“, вели таа. Милош бил на работа во моментот на исчезнувањето на неговата ќерка и објаснил како се направени последните фотографии на Данка непосредно пред нејзиното исчезнување.

„Ивана секогаш ми кажуваше каде оди, како и кога ќе пристигне со децата каде оди. Тогаш ги сликаше Данка и Лаза и ми испраќаше слики од тоа место. Точно е, само мене ми ги праќаше. Бев на терен и поставував инсталации во селото Слатина, таа врескаше по телефон и рече: „Милош, ја немам Данка“, рече тој.

Таткото ги видел убијците на Данка по пристигнувањето и не се посомневал во ништо и ги застанал. „Кога влегував во Бањско поле, лично ги видов тие двајца мажи во автомобилот, не возев затоа што не сум возач, возеше мојот колега и застана пред нив и прашавме: „Луѓе, Дали сте виделе мало дете?’ Тие ми рекоа ладнокрвно: ‘Не.

Кога стигнав после минута, две, дојде и првата патрола. Ја баравме и ни стана јасно дека ситуацијата не е како што треба. Пристигнуваше повеќе полиција и се собираше народ. Многу брзо имаше илјада луѓе, а верувам и повеќе. Моите пријатели ја бараа со мотори, џипови, по шума и насекаде. Ми се јавија од сите страни. Таму се претресуваше се, вклучително и моите колеги и пријатели и полицијата, која направи се што беше можно. Навистина е“, вели Милош.

Милош зборуваше за убијците. „Не дај Боже да ги видам. Според она што ни кажа полицијата, монструми ни го убиле детето. Разговаравме со началникот на полицијата во Бор и со полицијата во Белград. Ни кажаа како се случило сето тоа. Биле следени преку ГПРС, тие таму застанале иуринирале на тараба, па се симнале долу, па ја удриле Данка и ја земале во кола, па повторно застанале и јас ги сретнав долу“, вели таткото на Данка.

Во својата агонија, Милош вели дека убијците за него ќе биле херои доколку ја однеле Данка на лекар кога ја удирале со автомобил. „Да направеа се што е во ред со детето, да и помогнаа, да ја однеле на лекар или да застанеле кај соседот и да прашале чие дете удриле, верувајте, тие ќе беа најголеми херои за мене, но, бидејќи тие го направија тоа што го направија, немам зборови за нив“, вели таткото.

Ивана се жали дека ноќите и се најтешки кога син и заспива, а со сопругот останува будна да жали по ќерката. “Не дај боже никому таква болка. Нема да се опорави од ова. Мојата агонија започна од моментот кога Данка исчезна од дворот”, вели мајката.

Поразителна е изјавата на мајката на убиецот

Ивана вели дека непознати лица страшно ја повредуваат со коментари на социјалните мрежи, а шокантната изјава на мајката на убиецот, Светлана Драгијевиќ била страшно вознемирувачка. „Сето ова многу ме боли, велат дека сум имала деца со други мажи, не со Милош. Тие изнесоа разни коруптивни теории, особено кога прочитав дека мајката на човекот изјавила дека Данка е жива и дека знам каде е и дека јас сум виновна за се“, истакна Ивана.

Таа додава дека во ширењето на гласините учествувале и некои кои ги познаваат, па го посочува примерот на ресторан кој изјавил дека Данка во јануари не знаела да оди. „Видела дека Данка е во количка, а детето спиело, па лежело во количката. Инаку, таа прооди на 7 мај, ден по првиот роденден и сигурно одела на време на нејзиното исчезнување“, рекла младата мајка.

Таа сакаше да изрази благодарност до полицијата која од почетокот е инволвирана во случајот со надеж дека ќе биде расчистен до крај. „Благодарам на сите од полицијата, тоа сакам да го кажам бидејќи чувствувам дека не сме сами во се“, истакна таа.

Секогаш трчала по брат и, но кобниот ден… На родителите им е најтешко од сите кога синот ќе ги праша каде е неговата помала сестра која најмногу се врзувала за бато. „Данка е љубопитна девојка, различна од нејзиниот брат, но незгодно е да се споредуваат. Таа е приврзана за татко и и мајка. Во последно време, на пример, кога одиме кај мене дома и ќе ја спуштиме, сакаше да ја кренеме и да ја земеме ја во раце, и беше потребна таа блискост. Инаку таа најмногу беше врзана за брат и, трчаше по него, но тој ден го остави“, рече Ивана со наведната глава.

Милош вели дека со ќерката имал посебен однос. „Со двете деца имам силна врска, но се чувствував некако повеќе приврзан за Данка, претпоставувам затоа што е ќерка“, тажно раскажува неутешниот татко.

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button