Реклама
Вести

Почина големиот шампион (45): Доживеа мозочен удар додека возеше

Реклама

Вили Лимонд, некогаш голем боксерски шампион, е пронајден мртов

Некогаш големиот боксерски шампион, Вили Лимонд почина на 45-годишна возраст, откако беше пронајден без знаци на живот зад воланот на својот автомобил, пренесува англиски Дејли Мејл.

Поранешниот боксер, наводно, доживеал мозочен удар додека возел пред јавниот тренинг кој бил планиран да се одржи во Глазгов.

Маркетинг

Лимонд требаше да се врати во професионалниот бокс за само неколку недели. Тој имаше несреќа во текот на претходната недела кога беше пренесен во болница, но на крајот, за жал, не можеше да се спаси.

Шкотскиот боксер во текот на својата кариера учествуваше во 42 од 48 борби, а меѓу другото ја отвори и европската титула во супер-перо категорија, а беше и шампион на Комонвелтот во лесна и суперлесна категорија.

Зад себе остави два сина. Тој требаше да се бори со Џо Лоус на 3 мај во Глазгов кога требаше да се врати на боксерската сцена, но за жал тој настан нема да се случи. Неговиот некогаш голем ривал, Кертис Вудхаус се прости од Лимонд со овие зборови:

– Целосно сум скршен откако дознав дека почина Вили Лимонд, голем борец и голем човек. Одржувавме контакт по нашата борба и цело време се смеевме заедно. Многу ми е жал. Почивај во мир шампионе – напиша Водхаус.

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button