Реклама
Вести

ПОГЛЕДНЕТЕ ЈА НАЈТАЖНАТА СЛИКА НА МАЛАТА ДАНКА! Направена непосредно пред убиството… (ФОТО)

Реклама

Двегодишната Данка Илиќ од Бор е убиена, а по нејзиното тело се уште се трага.

Срѓан Јанковиќ од село Лука и Дејан Драгијевиќ од село Злот се осомничени за убиството на двегодишната Данка Илиќ по која се бараше десет дена. Јанковиќ е осомничен дека управувал со службено возило ЈКП Водовод во моментот кога наводно удрил во девојчето на Бањски пат, додека со него бил Драгијевиќ.

Истрагата на криминалистичката полиција на ПУ Бор укажува дека се се случило на 26 март околу 13 часот и 52 минути, односно само седум минути по пријавата на мајката дека девојчето исчезнало,

Маркетинг

Мајката на девојчето, Ивана Илиќ, тој ден ја сликала малата Данка која подоцна беше објавена во сите медиуми, каде девојката е во маслинесто зелена јакна и виолетови панталони, додека косата и е врзана во опавче.

Сепак, еден детаљ го испуштија сите, а тоа е дека на фотографијата девојчето ги држи заедно рацете, како да се моли.

Маркетинг

Фото: Социјални мрежи
Последната фотографија на Данка Илиќ

Како што дознава Република, многу брзо по исчезнувањето на малата Данка Илиќ, двајцата биле викнати на разговор, а во станица тврделе дека немаат никаква врска со случајот.

Но, тие беа многу сомнителни на полицијата и затоа полицијата и пожарникарите ги пребаруваа депониите, убедени дека ќе го најдат телото што го закопале.

Клучниот момент беше објавувањето на видеото од Виена, кога едниот му испрати смс порака „Го виде ли ова во Виена, се извлековме“.

Осомничените дента биле излезени на интервенција во моментот кога ја удриле малата Данка. нејзиното тело го ставиле на задното седиште над алатот и се договориле да го фрлат некаде телото. Што и го сториле на блиската депонија. На местото каде го фрлиле девојчето се задржале неполна минута, по што заминале.

принтскрин

Според исказот на еден од осомничените, тие биле на работна задача во населбата Банско Поље, каде требало да ја проверат шахтата на улицата Озренска, каде што пристигнале во 13 часот и 20 минути.

Движењето на возилото било снимено на камерата на улицата „Радомир Путник“ и се покажало дека во 13 часот и 35 минути се движело низ споредните улици, а подоцна било снимено дека застанало на капијата на ул. куќа во 13 часот и 50 минути, што се поклопува со времето на исчезнувањето на малата Данка.

– Возилото во кое биле С.Ј. и Д.Д. бил пред капијата две и пол минути, а според изјавата на осомничениот, таму застанале бидејќи им требало тоалетот. Потоа, кога тргнале, удриле во детето на 30 до 40 метри од местото на застанување, автомобилот го управувал осомничениот Д.Д., додека С.Ј., кој бил сопатник, излегол од автомобилот, ја отворил вратата и телото на детето го ставил во автомобилот – изјави Гашиќ.

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button