Реклама
LIFESTYLEВести

ОГРОМНА ТАГА – Почина легендарниот пејач!

Ќе остане запаметен по многу хитови

Реклама

Ќе остане запаметен по многу хитови

Легендарниот пејач Мило Хрниќ почина на 73-годишна возраст по долго и тешко боледување.

Хрниќ продаде повеќе од милион плочи, издаде 20 албуми и над 200 песни.

Маркетинг

View this post on Instagram

Маркетинг

A post shared by CROATIAN MUSIC (@croatian_music_)

Во текот на 80-тите три пати победи на Сплитскиот фестивал со песните „Врати се“, „Далмација, љубав си вечна“ и „Добровечер пријатели“, хитови кои и денес уживаат да се слушаат и пеат.

Роден е во Дубровник, а со музика почнал да се занимава во средно училиште во родниот град.

Понежниот пол беше воодушевен од неговиот препознатлив стил: мустаќи, откопчани кошули, златен синџир и бели панталони. Вистинското име му е Божо, кое го добил по дедо му, но мајка му со милост го викала Мило, па пријателите и учителките во училиштето го знаеле по тоа име.

Професионалниот почеток се случи во 1970 година на покана на Џело Јусиќ, кога на фестивалот во Опатија привремено менува еден од членовите на групата Трубадур со песната Знам дека има еден пат.

Со оглед на неговата блискост со тимската работа, на самиот почеток на музичката кариера има неколку групи, а во 1975 година се приклучува на групата Либертас како вокал, каде што останува до 1978 година, кога ја започнува својата соло кариера.

Соработувал со бројни композитори: Џело Јусиќ, Зденко Руњиќ, Тео Тумбиќ, Ѓорѓе Новковиќ, Ранко Бобан, а и самиот се пробал како композитор на своите албуми.

Тој е трикратен победник на Сплитскиот фестивал. Има продадено повеќе од милион плочи, издадено 20 албуми и сними над 200 песни.

Во 2004 година, дубровчани ги прогласија Мило Хрниќ и Тереза ​​Кесовија за пејачи на векот на градот Дубровник.

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .
Back to top button