Реклама
Вести

ОГРОМНА ТАГА – познатата пејачка почина на 31 година

Реклама

Кет Џенис почина од рак на коските во средата, пишува „People“. Таа имаше 31 година и стана најпозната по песната „Dance You Outta My Head“, која стана популарна на ТикТок во јануари. Во соопштението објавено на Инстаграм, семејството на музичарката откри дека таа починала во својот дом од детството, „опкружена со луѓе кои ја сакаат“.

„Кетрин мирно влезе во светлината и љубовта на нејзиниот небесен творец“, се наведува на почетокот на објавата.

„Вечно сме благодарни за изливот на љубовта што Кетрин и нашето семејство ја примија во последните неколку месеци. Кет видела дека нејзината музика оди на места што никогаш не ги очекувала и почива во мир, знаејќи дека ќе продолжи да се грижи за својот син преку нејзината музика. Ова не би било можно без сите вас“.

Маркетинг

Џенис стана вирална на социјалните мрежи, особено на ТикТок, откако откри дека ги префрлила сите нејзини песни на името на нејзиниот седумгодишен син Лорен, за тој да ги добие сите приходи. Нејзиниот брат ќе продолжи да го почитува нејзиното наследство со водење на нејзината страница на Инстаграм и со управување со „сите операции околу нејзината музика, стока и односи со јавноста“.

На почетокот на 2022 година, на Кет ѝ беше дијагностициран рак на коските или на меките ткива. Таа беше подложена на операција, хемотерапија и зрачење, а во јули 2022 година ѝ беше кажано дека е излечена. Меѓутоа, во јуни 2023 година, таа на социјалните мрежи објави дека болеста се вратила, овој пат во нејзините бели дробови.

На почетокот на овој месец, таа им кажа на своите следбеници дека се чувствува „заробена во речиси безживотното тело“ додека примала терапија. По долга борба со страшната болест, пејачката минатиот месец изјави дека „ракот победил“ и дека ѝ останале само уште неколку „недели или месеци“.

Пејачката пред речиси еден месец реши да објави проштална песна наречена „Dance you outta my head“, како последен обид да собере пари за својот син. Кет направи дует со креаторката на содржината Сара Котран.

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button