Реклама
Вести

„Ова што го прават сега е губење време, Данка исчезна во тишина, а тоа значи само едно…

Реклама

Или детето е киднапирано на професионален начин или сведоците на исчезнувањето имаат некакви информации…

Во тек е петтиот ден од потрагата по двегодишната Данка Илиќ која исчезна во Бор, а секој детал се бара во радиус од 10 километри околу местото каде што мајката на двегодишното дете тврди дека детето исчезна, а според соговорникот на Курир, поранешниот началник на белградската полиција и член на Светската асоцијација на началници на полицајци, Марко Ницовиќ, следен чекор на истражните полицајци треба да биде проверка на блиските гранични премини.

Помина многу време откако Данка Илиќ исчезна, а не можеше сама да исчезне. Најблискиот граничен премин е на само 30 минути од Бањско поле, така што секој што ја поминал границата од моментот на нивното исчезнување, и во двете насоки, треба темелно да се провери – тврди Ницовиќ.

Маркетинг
Nestala devojcica Danka Ilic.
FOTO: PRINTSCREEN/FACEBOOK

– Во светот има голема експанзија на трговијата со деца, особено на нивната возраст, поради што следниот чекор на истражните полицајци треба да вклучува проверка на граничните премини. Ако детето исчезнало во тишина, како што се претпоставува, тоа би значело само дека е киднапирано на професионален начин или дека самите сведоци на исчезнувањето имаат некакви сознанија – рече Ницовиќ.

Според него, покрај проверката на граничните премини, треба да се продолжи со распитот на членовите на семејствата и на овој начин да се обидеме да дојдеме до вистинската вистина.

Маркетинг

– Пребарувањето на теренот околу местото на исчезнување сега, за жал, е губење време и ресурси. После сето ова време, шансите да се најде дете во таа област се речиси нула. Секоја педа е испитана и нема резултати, затоа треба да се смени насоката на истрагата – заклучува Ницовиќ.

Од друга страна, жителите на Бањско Поље се убедени дека не се работи за киднапирање на детето.

-Нема шанси да се работи за киднапирање на детето, едноставно е невозможно толку случајности на едно место. Во исто време, ова е мирна област, можете да излезете на улица во секое време и ништо нема да ви се случи. Овде сите се сомневаме во две варијанти, или детето е веќе далеку од овде или, за жал, залудно се надеваме дека потрагата ќе заврши среќно – изјави за Курир еден од мештаните.

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button