Реклама
Вести

Ова се мажите од Босна кои се поврзани со исчезнувањето на малата Данка: Во полиција рекле дека „само се шегувале“ ФОТО

Реклама

Припадниците на полицијата на БиХ уапси три лица кои се осомничени дека преку ТикТок објавиле дека се поврзани со исчезнувањето на девојчето Данка Илиќ (2) во Србија, а „Аваз“ сега го открива нивниот идентитет.

Извор близок до истрагата открива дека осомничените биле приведени откако на TikTok објавиле дека го чуваат девојчето во подрумот и дека бараат откуп за нејзиното ослободување.

Според неофицијални информации, двајца се странски државјани, а еден е државјанин на БиХ.

Маркетинг

– Осомничените се однесени за кривична истрага и се утврдуваат сите детали – вели извор близок до истрагата.

„Сојузната полициска управа, постапувајќи според актот на НЦБ Интерпол Белград, презеде мерки и дејствија во нејзина надлежност, што резултираше со лишување од слобода на три лица на територијата на Хаџиќ, Кантон Сараево“, беше потврдено од полицијата, а се осомничени дека имале сознанија за исчезнување на малолетно девојче од Србија.

Маркетинг

Инспекторите на Одделот за компјутерски криминал на Федералната полициска управа лоцирани преку ИП им се обрати на лицата кои тврделе дека имаат информации за исчезнувањето на малолетно девојче, односно барале 50.000 конвертибилни марки (25.000 евра) за откривање информации.

– Малолетното девојче не е пронајдено на територијата на Хаџиќ, а кривичната истрага за лицето лишено од слобода е во тек – изјави сојузниот инспектор Ервин Мушиновиќ.

Како што дознава „Аваз“ уапсени се Башар, Закуан и Мухамед Туфанкији.

Како што соопштија претходно, тие се уапсени на подрачјето на општина Хаџиќи.

Инспекторите на Одделот за компјутерски криминал при Сојузната полициска управа лоцирани преку ИП им се обратила на лицата кои тврделе дека имаат информации за исчезнување на малолетно девојче во Република Србија, односно барале 50 илјади КМ (25.000 евра) за откривање информации.

Тројцата кои беа уапсени во Босна и Хервеговина, а тврдеа дека имаат информации за исчезнатото девојче од Србија, Данка Илиќ и бараа пари, во полиција рекле дека „само се шегувале“, пренесува Н1 Сараево.

Да потсетиме, девојчето Данка Илиќ (2) во вторникот исчезна во Бањско поле кај Бор.

Оттогаш, потрагата по неа трае, а во Србија за прв пат е активиран килибарен аларм.

Сите најнови вести поврзани со ѕвездите можете да ги следите на Гламур, убедливо најчитаниот портал за познатите во Македонија (види тука), како и на нашите страници на социјалните мрежи со вупно преку 1.000.000 фанови. Сите актуелни теми и случувања, најновите трачеви и најинтересните вести на едно место. Придружете се и на нашата официјална Фејсбук заедница ТУКА и бидете во тек со настаните, додека најинтересните текстови и интервјуа со познатите можете да ги следите и на Инстаграм ТУКА .

Поврзано

Back to top button